Blog

Maaş Ödemelerinin Evrimi

Paranın dijitalleşmesinin en ilginç örneklerini Çin’de görüyoruz. Singapur’dan iş seyahatine giden farklı sektörlerden birçok arkadaşım Şangay’a yaptıkları seyahatlerde hiç nakit para taşımıyor. Tüm ulaşım, gıda gibi ihtiyaçlarını ve alışverişlerini AliPay, Wechat gibi online platformlar üzerinden gerçekleştiriyorlar. İronik bir şekilde, para bildiğimiz haliyle kağıt veya bozuk para olarak elle tutulur şekliyle, kağıdı icat eden Çinlilerin hayatından çıkmış durumda. Continue reading “Maaş Ödemelerinin Evrimi”

51. Temel Bordro Uygulamaları Eğitimi

Programda, konularında uzman tüm İnsan Kaynakları yöneticilerinin ve uzmanların bordroya ilişkin tüm mevzuat ve hesaplama yöntemleri hakkında geniş bilgi sahibi olabilmeleri ve yürürlükte olan güncel personel özlük bilgilerini farklı durumlar için yorumlayarak; ilgili yasalar hakkında bilgilerini tazelemeleri hedeflenmektedir. “İş Kanunu” ile “Sosyal Sigortalar Kanunu” paralelinde ele alınan bordro uygulamaları eğitimleri ile katılımcılara konusunun uzmanı akademisyenler ve eğitimciler ile tartışarak öğrenme fırsatı yaratılmaktadır. Continue reading “51. Temel Bordro Uygulamaları Eğitimi”

İşvereni Yakan Sorular 15 Gerçekleşti

Bir Datassist Bordro Servisi klasiği olan ve geçtiğimiz günlerde 15.’si düzenlenen İşvereni Yakan Sorular yine dopdolu geçti. İstanbul, Bursa, Eskişehir, Antalya, İzmir, Gaziantep ve Kocaeli olmak üzere toplam 7 şehirde gerçekleşti. Her dönem olduğu gibi, yine İnsan Kaynakları ve bordro profesyonellerinin sorularının yanıtlarını aradık ve sektörün nabzını birlikte tuttuk. Etkinliğin konu başlıkları şu şekilde oldu; Continue reading “İşvereni Yakan Sorular 15 Gerçekleşti”

İş Yerinde Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı

Geçtiğimiz yüzyıl kadınların eşitlik için uzun mücadeleleri sonucunda seçme ve seçilme hakkıyla başlayarak tüm dünyada medeni haklar alanında bir dizi kazanım elde ettiği bir dönem oldu. Bu kazanımlara karşın, BM ve Dünya Ekonomik Forumu gibi kuruluşların gerçekleştirdiği araştırmalar, kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliklerin ortadan kalkması için önümüzde uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Son dönemde ABD’de başlayarak yayılan MeToo hareketinin daha da su yüzüne çıkarttığı kadına yönelik erkek şiddeti gibi, toplumsal hayatta ve iş hayatında yaşanan cinsiyet temelli ayrımcılık halen yakıcılığını korumaktadır. Continue reading “İş Yerinde Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı”

Raporlu İşçinin İş Akdi Feshedilebilir mi?

2002 yılında Av. Zeynep Evrim Akgül ve Av. Haydar Polat ile birlikte kurulan İlke Hukuk Bürosu 4 avukat, 1 icra takip elemanı ve 1 asistandan oluşan kadrosu ile 8 şirkete sürekli olarak hukuk müşavirliği hizmete vermeye devam etmektedir. İlke Hukuk Bürosu kurucularından olan Av. Haydar Polat’a “Rapor süresinde iş akdi feshi gerçekleşebilir mi?” diye sorduk. Continue reading “Raporlu İşçinin İş Akdi Feshedilebilir mi?”

Global Payroll Awards’ta İki Kategoride Finalistiz

 

Uluslararası alanda bordro sektörünün ilk ve en prestijli organizasyonu olarak kabul gören Global Payroll Association her yıl düzenlediği Global Payroll Awards’ta; yılın en iyilerini seçmeye devam ediyor. Toplam 16 kategoride bordro sektörünün en iyilerini belirleyen Global Payroll Awards, geçtiğimiz yıl Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenmişti. Lizbon’da düzenlenen gecede En İyi Yerel Bordro Hizmeti Sağlayıcısı Ödülü’nü Türkiye’ye getirerek, büyük bir başarının altına imzamızı atmıştık.

Bu yıl ise Budapeşte’de gerçekleşecek olan Global Payroll Awards’ta iki kategoride aynı anda finalist olmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Hem geçen sene sahibi olduğumuz En İyi Yerel Bordro Hizmeti Sağlayıcısı, hem de En İyi Bordro Uzmanı kategorisinde finalistiz.

Yılda hesapladığımız 1 milyondan fazla bordro, 130 kişilik kadro, 5 ayrı ofis ve 500’e yakın müşterimiz ile En İyi Yerel Bordro Hizmeti Sağlayıcısı alanında yeniden finalist olmaya hak kazandık. Öte yandan yalnızca ofislerimize değil, ülkemize bile kilometrelerce uzakta çalışmasına rağmen her zaman yan odada gibi hissettiren bir görev bilincine ve iş disiplinine sahip olan, değerli çalışma arkadaşımız Elona Mema Turgay da En İyi Bordro Uzmanı dalında finalistler arasına adını yazdırmayı başardı.

İşvereni Yakan Sorular:15 Şehrinize Geliyor!

Bir Datassist klasiği olan İşvereni Yakan Sorular, 15’incisi ile şehrinize geliyor!

İstanbul’dan başlayan maraton sırasıyla; Bursa, Eskişehir, Antalya, İzmir, Gaziantep ve Gebze’de devam ediyor.

Konu Başlıklarımız

  • CEO’nun Masasında Bordro Nasıl Görünür?
  • Çalışanın ve İşverenin Gözünden İK’cı
  • Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Nasıl Verilecek?
  • Arabuluculuk Tazminatlarının Yasal Kesintileri
  • İkale Sonucu Çıkışlarda Ödenen Tazminatlar

Konuşmacılarımız

  • Ayşe Nazmiye UÇA – Datassist Yönetim Kurulu Başkanı
  • Umut ÖZBAĞCI – Datassist CEO
  • Fatih YILDIRIM – Datassist CFO / COO

Saat

  • Etkinliğimiz tüm şehirlerde 14:00’te başlayıp, 17:00’de sona erecek.

Tarih ve Yerler

Continue reading “İşvereni Yakan Sorular:15 Şehrinize Geliyor!”

İşverenler İş Göremezlik Hallerini Elektronik Ortamda Beyan Edebilecek

Bilindiği üzere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği Kanunun 4/a ve 4/b sigortalılarına bazı hallerde sigortalılık statülerine göre belirli şartlar altında geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir.

4/b sigortalıları iş kazası ve meslek hastalığı nedeni ile iş göremezlik hallerinde “çalışmazlık beyan işlemleri” bilgilerini doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na manuel başvuru yapmaktaydılar. Continue reading “İşverenler İş Göremezlik Hallerini Elektronik Ortamda Beyan Edebilecek”

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza uygun servisler ve teknoloji çözümlerimizle
neler yapabileceğinizi öğrenin.

Bize Ulaşın