Değişim Yelpazesi Yazıları

Dev Başarılara Giden Atomik Alışkanlıklar Edinin

Bob Iger, Disney’in 2020’de emekli olan 15 yıllık CEO’su. Iger’in hikayesi stajyer olarak girdiği ilk işten CEO olarak emekli olmayla sonlanan bir başarı öyküsü. 46 yıllık kariyerinin, ilk 14 yılı medya sektörünü mutfaktan öğrenerek, çok uzun saatler çalışarak, işinin ehli meşhur yapımcılar, televizyoncularla çalışarak ve kurumsal merdiveni hızla tırmanarak geçmiş. Son 30 yılında ise, Iger’i hep en üst seviye yönetimin bir parçası: önce ABC Entertainment’in başına yükselmiş, daha sonra ABC’yi satın alan Capital Cities (bölgesel medya şirketi) ve en sonunda da Capital Cities/ABC’yi satın alan Disney’in CEO’su olmuş. 

Read More
Değişim Yelpazesi Yazıları

Pandemi mentorluk için doğru zaman!

Kariyerinizin başında hiç mentorunuz oldu mu? Daha sonraki yıllarda siz mentorluk yaptınız mı?

Örnek aldığımız, fikirlerine değer verdiğimiz, kimi zaman bizi zorlayan ve de daha ileriye gitmemizi sağlayan kişiler vardır. Bazılarımız için anne-babamız, bir aile ferdi veya aile dostumuz, lise çağında mesleğimize karar vermemizi sağlayan bir öğretmen, diğerleri için ise, iş hayatınızda karşınıza çıkan ve kariyerimize farklı bakmamızı sağlayan bir lider…

Read More
Şirket Ortaklarının Sigortalılığında Noktayı Koyalım
Blog

Şirket Ortaklarının Sigortalılığında Noktayı Koyalım

Son birkaç yılda hem şirket sahibi hem de hizmet akdine dayalı sigortalı bildirimleri bulunan kişilerin emeklilik statüleri konusunda birtakım karışıklıkların yaşadığı bilinmektedir. Bu yazımızda şirket ortaklarının sosyal güvenlik kanunlarımız ve türev mevzuatı kapsamında bildirilmesi gereken sigortalılık statülerine ilişkin konulara değineceğiz.

Read More
İK'nın Covid-19 Sınavı
Değişim Yelpazesi Yazıları

İK’nın Covid-19 Sınavı

Bireyler ve işletmeler olarak, kişisel ve mesleki seviyelerde zorlu zamanlardan geçiyoruz ve daha da zorlu zamanlar bizleri bekliyor. Hayatımızın tümüne dokunan belirsizlik ve tehditlerle başa çıkmamız gerekiyor, sağlığımızı ve banka hesabımızı koruyarak hayatta kalabilmemiz için.

Read More
Güncel Eğitimler

Online Temel Bordro Uygulamaları Eğitimi

İK ve bordro sektöründe şimdiye dek 1200’ü aşkın sektör profesyoneline erişmiş olan “Temel Bordro Uygulamaları Eğitimi”nin 53.’sünü, içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle online olarak düzenliyoruz! 12-17 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek eğitimimize kayıtlar, kontenjanla sınırlı!

Read More
Blog

Koronavirüs ile İK’nın Dönüşen Rolü

Koronavirüs dünyayı aklımızın hayalimizin almadığı ölçülerde değiştirmekte. Hangi coğrafya, dil, din, ırk, ülke, yaş, cinsiyetten olursak olalım, hepimiz hayatta kalma moduna girmiş durumdayız. Öyle zamanlar oluyor ki kendimizi bir bilim kurgu filmi içinde hapsolmuş hissediyoruz. Doğal olarak, dünya genelinde 215 ülke ve toprak parçasında 12 milyon insana bulaşan ve yarım milyon insanın canına mal olan bu dayanıklı virüsle mücadelede insan hayatı ve sağlık güvenliği kişisel ve iş kararlarımızın merkezinde yer almakta.

Read More
Kısa Çalışma Uygulaması ve Ücretsiz İzin Süresinde İşçi Başka Bir İş Yerinde Çalışabilir mi?
Blog

Kısa Çalışma Uygulaması ve Ücretsiz İzin Süresinde İşçi Başka Bir İş Yerinde Çalışabilir mi?

Datassist CFO / COO Fatih YILDIRIM

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de 16 Mart 2020 tarihinden itibaren etkisini hissettiren, sağlık ve ekonomik koşullarda hayatı durma noktasına getiren bir dönem yaşadık ve belirli bir seviyede etkisi azalmış olsa da pandemi dönemini yaşamaya devam ediyoruz. Yeni normalleşme ikliminde bu tehditten tam olarak kurtulmuş değiliz ve ekonomik olarak sürecin olumsuz sonuçlarıyla mücadele eden sektörler halen bulunmaktadır. Durumun sağlık yönündeki vahametine ek olarak ekonomide çarkların yeniden dönmesi için krizle mücadele ve bu dönemi en az hasarla atlatma, ayakta kalma ve istihdamı koruma adına, işletmelerin sığındığı liman kısa çalışma ve ücretsiz izin nakdi ücret desteği uygulaması oldu.

Read More