Skip to main content
search

Lewis Howes’un son kitabı “Erkekliğin Maskesi”, yenilmez erkeklerin tabularla örülmüş maskelerini deşifre etmekte.

Lewis Howes. Başarılı Amerikalı futbolcu, genç girişimci, çok okunan yazar.

Hayatı boyunca sporcu kimliğiyle öne çıkmış, lise yıllarında iki spor dalında başarı kazanmış, daha sonra profesyonel olarak futbol oynamış, herkesin takdir ve gıpta ettiği göz önünde bir kişi.

Erkekliğin Maskesi kitabının websitesinde okurlarına yazdığı mektupta şöyle diyor: “Bir atlet olarak yetiştiğim tüm çocukluğum; soyunma odasından, koçlarımın bana tekrar tekrar söyledikleri, toplumun kabulleri ve medyanın “erkek olmanın” ne olduğu ya da ne olması gerektiği normlar üzerine kuruldu.” Hiç tanımadığı bir adam tarafından henüz beş yaşındayken cinsel tacize uğramış olan Howes, bu gerçekle son zamanlara kadar yüzleşmemiş, tüm öfkesini, nefretini, savunma mekanizmasını içinde büyütmüş. Kaybetmemek ve sapasağlam ayakta kalmak için hep savaşçı bir ruha sahip olmuş. Olabileceği en iyi atlet olmak için çok çalışmış.

 

 

 

Dışarıdan bakıldığında, bir insanın bu dünyada sahip olmak isteyeceği her şeye sahip: Başarılı bir kariyer, New York Times listesinde en iyi kitaplar arasında bir kitap, dünyaca ünlü bir podcast, milyon dolarlık bir şirketin patronu olmak… 32 yaşında her şeyin zirvesindeymiş ancak yalnız kaldığında birşeylerin eksik olduğunun farkındaymış, kimseyle samimi olmadığını, derin bir bağ kuramadığını biliyormuş. Geçmişte çoğu zaman duygularını yok saymayı tercih etmiş, kendi kendinin yumuşamasına, hatta en ufak bir duygu kırıntısı göstermesine izin vermemiş. Kendine hep katı olmuş.

En çok satanlar listesindeki kitabı “The School of Greatness”in tanıtım turunda, yalnızlığı o kadar baskın gelmiş ki, bir şeyleri değiştirmek için harekete geçmeye karar vermiş. Bir şeyleri farklı yapmanın tek yolunun radikal bir değişiklik yapmak olduğunu biliyormuş, o kendini “en güçlü” adam olarak gösteren maskeleri bir bir çıkarmanın zamanı geldiğini de… Önce o maskeleri belirlemeli ve onlardan birer birer kurtulmalı. Bu kendi ruhunu inceleme süresinde psikologlardan, araştırmacılardan, Tony Robbins, Alanis Morissette ve Ray Lewis gibi ünlü isimlerden eğitimler ve tavsiyeler almış, onlarla uzun konuşmalar yapmış. Bu uzun seansların sonucunda, erkeklerin kendi kendilerine yarattıkları bu maskeler yüzünden zorlandıklarını ve kendilerini özgürleştirebilmeleri için bu maskelerden kurtulmaları gerektiği sonucuna varmış.

Peki, Howes gibi birçok başarılı erkeğin arkasına saklandığı bu maskeler neler?

(…)

 

 

 

DBS

Leave a Reply