Skip to main content
search

Yeni yıla gireli çok uzun zaman olmadı ancak bu seneki kariyer / iş planlamalarının yapılması için vakit geldi de geçiyor bile… Kalıcı planlar yapmak da, gündelik ilerlemeler kaydetmek de kendi elimizde. Bu esnada, daha önce bu yolları yürümüş ve hatta zirveye ulaşmış insanların hayatlarına bir göz atmak; ciddi dersler çıkarmamızı sağlayabilir.

Fortune Dergisi, klasikleşmiş dünya liderleri listesini elli isimli yeni hâlini geçtiğimiz günlerde paylaştı. Listede Papa’dan, LeBron James’e; Shakira’dan Lisa Su’ya dek alanlarında sözü geçen, kitleler üzerinde etki alanlarını oluşturmuş pek çok farklı sektörden lider var.

Benzeri pek çok yerde yayımlanan bu tarz listelerde belirlenen isimler daha dikkatli incelendiğinde sadece “yükselişte” olan isimler değil; kalıcı hamleler yapmış ve alanlarında yeni yollar açıp peşlerinden gelecek kişiler için de bir rehber görevi yapmış kişiler oldukları görülebilir. Hatta öyle ki, açtıkları yollar onlarla alakalı olmayan sektörlerde ilerlemeye çalışan kişiler için de önemli motivasyon kaynakları sağlayıp, yol haritası çizmeye muktedir.

 

Bu isimler arasından, 2018’deki seçimlerinize yön vermesi adına, üç liderin onları zirvede de yalnız bırakmayan tercihlerini derlemek istedik.

 

  • Melinda Gates

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın kurucu ortağı olan Melinda Gates; 2017 yılının şubat ayında doğum kontrolüne verdiği önemi vurgulamak adına 2020’ye dek 120 milyon kadının erişebileceği seviyeye ulaştıracaklarını müjdeledi. Üreme hakkı ve ekonomik büyüme arasındaki bağlantıyı, dünya nüfusunun orantısız artışı ve finans sektöründeki çalkantılı gelecek imajı ile kurguladı. Bütün bunların yanı sıra vakfın 2015 yılına dek yaptıkları 37 milyar dolarlık hibe ile gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar güçlendirildi ve bulaşıcı hastalıkları önleme konusunda önemli adımlar atıldı.

 

DBS

Leave a Reply