Skip to main content
search

Üç güçlü isim. Ortak yönleri – profesyonel yaşamlarının en verimli dönemlerini yaşamaları, iyi eğitimli, alanlarında isim yapmış güçlü kadınlar olmaları.

Bir psikolog. Bir televizyon dizisi yazarı. Bir dergi editörü.

Dr. Susan David. Shonda Rhimes. Janice Kaplan.

Dr. David’in post doktorası Yale Üniversitesi’nden, halen Harvard Üniversitesi’ne bağlı çalışmakta.

Rhimes üniversiteye prestijli Ivy okulları arasında yer alan Dartmouth College’da gitmiş, girmesi Harvard’dan bile zor olan USC School of Cinematic Arts’ta lisansüstü programından mezun olmuş.

Kaplan ise Yale Üniversitesi mezunu.

 

 

Bir psikolog. Susan David, Ph.D.,

Harvard Tıp Fakültesi’nden ödüllü bir psikolog. McLean Hastanesi’nde Institute of Coaching’in ortak kurucu ve direktörlerinden, butik bir danışmanlık bir firması olan Evidence Based Psychology’nin CEO’su. Dünya Ekonomik Forumu, Birleşmiş Milletler ve Ernst&Young’a bireysel gelişim eğitimleri vermekte. Birçoğumuz Susan David’in ismini Wall Street Journal’da en çok satanlar listesindeki kitabı “Emotional Agility” (Duygusal Çeviklik) ile duyduk. Harvard Business Review’nun duygusal çevikliği yılın yönetim şekli ilan etmesiyle kitapta David’in işlediği konseptler geniş iş çevreleri tarafından okundu, takdir gördü.

Güney Afrika’da doğmuş ve babasını kaybettiği 16 yaşına kadar orda yaşamış. Kariyer olarak psikoloji okumak istediğine karar verince, üniversiteden ayrılmış, Yeni Zelanda’da okumuş, daha sonra Avustralya’da Melbourne Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamış. Post doktorasını Yale Üniversitesi’nde yapan David, 2009’dan bu yana Harvard Tıp Fakültesi’nde psikolog olarak çalışmakta.

Susan David’in sıkı tavsiyesi: Duygularınızın farkına varın. Kendinizi mutlu hissetmeye zorlamayın.

Duygusal Çeviklik adını verdiği kitabında herkesi duygularıyla yüzleşmeye davet ediyor. Bazı duygulardan kaçmak, onları baskılamak veya geçiştirmek yerine, duygularınızı kendinizi daha yakından tanımak için kullanabileceğinizi yazmakta. Duygularınızı anlamaya çalışarak kişisel değerlerinizle ilgili önemli bilgiler edinir, daha mutlu ve tatmin bir hayat sürmeniz için kontrolü ele alabilirsiniz. Kitap kendi kendinizle yapacağınız yalın ancak derin bir monoloğa rehberlik etmekte. Nasıl hissettiğiniz, neden öyle hissettiğiniz, kendinize sorun.

David bir de herkesin sıklıkla yaptığı hatayı hatırlatıyor: Genel olarak mutlu değilseniz, kendinizi mutlu olmaya zorlamayın. Bunun yerine, içinizde güçlü bir şekilde hissettiğiniz negatif duygulara izin verin ve onları ve tabii kendinizi yargılamadan kabul edin. Unutmayın ki, ne kadar direnirseniz, bu negatif duyguları daha da güçlendirirsiniz.

 

 

 

DBS

Leave a Reply