Skip to main content
search
yanlis-calisani-mi-ise-almissiniz-hemen-cikarinb

Datassist’in katkılarıyla 24 Şubat 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Twitter nasıl çalıştığımızı, işe aldığımızı ve işten attığımızı kökünden değiştirmiş gibi duruyor ancak yakından baktığımızda aslında değişen pek de bir şey yok! Sadece kaçınılmaz sonu – bu durumda işten atılmayı – hızlandırıyor-

Yanlış bir işe alımı biran önce işten çıkarmak daha iyidir diye yazmış Financial Times köşe yazarı Lucy Kellaway. Her çalışanınızdan aynı derecede memnun olmadığınız kesindir. Bazı işe alımlarda adayı çok beğenirsiniz, üstün bir performans göstereceğine neredeyse eminsinizdir ancak işe aldığınızda evdeki hesap çarşıya uymaz. O parlak gelecek vaat eden çalışanın vasat iş çıkaran bir eleman olduğuna kanaat getirirsiniz.

İşe alım görüşmeleri maalesef her zaman doğru okunan rehberler değildir, adayın kendini olduğundan daha iyi yansıtması veya şirkete ya da işin kendine uygun olduğunu gösterme çabası içinde yanlış anlaşmalar meydana gelmiş, her iki taraf açısından hata yapılmış olabilir…  Birini işe almadan nasıl çalıştığını her zaman doğru değerlendirmek mümkün olmayabilir. Ancak asıl zaman ve iş kaybı hatanın farkına vardıktan sonra, çalışanın işine devam etmesine izin vermenizle gerçekleşir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, kişiyi işten çıkarma kararını vermeniz ve karanınızı hemen uygulamanız olacaktır.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply