Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/singapurdaki-egitimden-cikarilacak-derslerb

Datassist’in katkılarıyla 27 Eylül  2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Matematik testlerinin birincisi Singapurlu öğrenciler nasıl bir eğitim alıyor? İngiltere başta olmak üzere, gelişmiş ülkeler bu minicik devlet adanın eğitim sistemini mercek altına alarak, eğitim sistemlerini nasıl geliştirebileceklerini araştırıyorlar.

Financial Times Malezya-Singapur muhabiri, Jeevan Vasagar’un Singapur’un eğitimini incelediği yazıya göre, her şey çekirdek aileden başlıyor. Singapurlu ailelerin, çocuklarından beklentileri yüksek. Yoğun rekabetin 5 yaşından itibaren hissedildiği, her öğrencinin kıyasıya yarıştığı bir sistemde herkes varını yoğunu başarılı olmak uğruna harcıyor. Küçük yaştan itibaren çocuklar matematik, fen, Çince, İngilizce gibi destek gerektiren konularda özel ders alıyorlar. Sınıftaki arkadaşlarından daha iyi olmak için var güçleriyle çalışıyorlar.

5.5 milyon nüfusa sahip şehir, devletin global matematik testlerinde en üst seviyede sonuç alması doğrudan eğitim sisteminin başarısını gösteriyor. Geçen sene Mayıs ayında 76 OECD ülkesinin test sonuçlarının karşılaştırıldığı tabloda, Singapur ilk sırada yer alırken, Doğu Asya ülkeleri Hong Kong, Güney Kore, Japonya ve Tayvan Singapur’u yakından takip etmekteydi. 15 yaşındaki çocukların matematik ve fen becerilerini ölçen bu testlerde Batılı öğrencilerin aynı yaş grubundaki Asyalı öğrencilerin gerisinde kaldığını görülüyor. İngiltere listenin 20. sırasında, ABD ise 28. sırada yer almıştır.

OECD eğitim değerlendirme programlarının direktörü, Andreas Schleicher, dünya eğitim bakanlarının katıldığı toplantılarda, Singapur mikrofona gelince, herkesin daha bir yakından kulak kabarttığını söylemekte. Dünyanın dört bir yanından hükümetler Singapur modelinin farklı unsurlarını kendi modellerinin içine almaya, özellikle fen ve matematik alanında yeni yaklaşımlar geliştirmeye çalışıyorlar. Bu alandaki son atılım İngiltere’den gelmiş: İngiltere Singapur stili matematik ve fen derslerini kendi ilkokul ders programına adapte etmek için, 4 yıl süresince 41 milyon sterlin değerinde fonu, öğretmenleri eğitmeye ve yeni ders kitapları almaya ayırmayı planladığını açıklamış.

Peki, Singapurlu çocukların diğer ülkelerde eğitim gören yaşıtlarını geçmelerinin sırrı nedir? Diğer ülkeler için bu başarılı modeli kendi eğitimlerine uyarlamak ne kadar mümkün?

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply