Skip to main content
search
savascilari-ise-almaktan-cekinmeyinb

Datassist’in katkılarıyla 26 Ocak 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Gümüş kaşık mı, savaşçı mı? Gıcır gıcır giyimi kuşamı, usulüne göre oturması kalkması, kusursuz özgeçmişiyle, ağzını açar açmaz kendinden emin bir ses tonuyla “Ben Bay Mükemmelim” diyen aday herkesi etkiler. Peki ya, her türlü yokluğun ve engelin üstesinden gelip, her şeye rağmen başarıya ulaşabilen Savaşçılar? Onlara şans verir misiniz?

Mükemmel bir özgeçmişin büyüsüne mi kapılmalı, yoksa büyük güçlükler, başarısızlıklarla savaşmasını bilen bir adaya şans mı vermeli? Savaşçıya bir şans verin diyor İK profesyoneli, TED konuşmacısı, Regina Hartley. Talihsizlikler içinden kendini sıyırmayı başarmış olan Hartley, kendisinin bu özelliğinin bugünkü iş ortamında mükemmel bir CV’ye sahip olmaktan çok daha önemli olduğunun altını çiziyor. İş ortamı; rekabet, çok çalışmak, dayanmak ve her kaybedişin ardından umudunu kaybetmeden daha sıkı çalışmayı gerektiren bir ortam. Hartley, ‘Kaybedip pes etmeyen, yenilgilerden hep daha güçlü kalkan ve çabalayan aday, Bay Mükemmelden daha iyidir.’ diyor.

Kimi İşe Almalı?

Şirketiniz açık bir pozisyon için ilan veriyor. İş başvurularını kabul etmeye başlıyorsunuz ve pozisyona uygun olabilecek kişiler belirleniyor. İki tip aday arasında kaldığınızı farz edin: Ali, dünyanın en iyi üniversitelerinden birinden başarıyla mezun olmuş. Kusursuz bir özgeçmişi ve referansları var. Akademik başarılarının üzerine profesyonel başarılar eklemiş. Bir de Ahmet var. Aynı şekilde pozisyonu başarıyla yürütecek niteliklere sahip. Ancak devlet okulunda okumuş, birçok iş değiştirmiş, kimi zaman kasiyerlik ve garsonluk gibi kariyer odağı olmayan işler yapmış. Özgeçmişinde boşluklar var. Hartley bu iki profilden bahsettikten sonra, cevabı son derece bariz gelecek bu soruyu kendini dinleyenlere soruyor: Kimi işe almayı düşünürsünüz?

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply