Skip to main content
search
Mutlu İnsanlar Neleri Farklı Yapar?

Datassist’in katkılarıyla Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Mutluluk her zaman istediğini, keyif aldığını yapmak değildir. Zaman zaman risk almak, bilinmeyene ilerlemek de mutluluk getirir. Peki iş yaşamına bu “mutluluk” tanımı nasıl yansır?

Psikolojik alanında popüler Amerikan dergilerinden Psychology  Today birkaç ay önce mutluluk üzerine ilginç bir yazı yayınladı.Psikologlar Robert Biswas-Diener ve Todd B. Kashdan’ın hazırladığı makaleye göre,hayatın en keskin paradoksalrından olmakla beraber,riskli,zaman zaman kötü veya insanı rahatsız eden şeyler yapmanın insanın memnuniyetinde önemli payı var.

Mutlu İnsanlar Neleri Farklı Yapar?

Modern çağda mutlu olmak efsanelerde ölümsüzlük iksirine sahip olmak gibi bir şey.Birçoğumuz mutlu olmak için daha çok para kazanmak,daha ileri mevkilere gelmek,daha eğitimli olmak istiyoruz.Çocuklarımız olduğunda aynı döngü onlar için geçerli oluyor,birçok idealizm onlara gene onların mulu olması için geçiyor.Biz modern insanlar olarak dünya genelinde 70-80 olan ortalam ömrü en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.Kişisel gelişim kitaplarını,yaşam koçluğu seminerlerini dikkate alırsanız bu alanda ekonominin nasıl hızla büyüdüğünü de görebilirsiniz.

Yaşam amacı olarak mutluluğun peşinden gitmek sadece Batı kültürüne has değil.Örneğin,İllinois Üniversitesi’nden psikolog Ed Diener ve Virginia Üniversitesi’nden psikolog Shigehiro Otishi’nin 48 ülke kapsamında yürüttüğü çalışma sonuçlarına göre,mutluluk yaşamda bir anlam aramak,zengin olmak veya cennete gitmek gibi tercih tercih edline birçok kişisel hedefin önüne geçiyor.Mutluluk sadece kişinin kendini iyi hissetmesine yarayan birşey değil,kişiye sağlık açısından da iyi geliyor.Hem psikolojik açıdan,işyerinde motivasyon,daha iyi kazanç ve yaratıcılığı tetikleme gibi elle tutulmayan avantajlar getirdiği gibi, bağışıklık sistemini güçlendirdiğide çalışmalarla kanıtlanmış durumda.Çoğumuz için mutlulk birçok pozitif hissin yanında huzur,memnuniyet ve tatmin olarak özetlenebilir.Duygulara bağlı olduğundan ve kişiliklerin içine girmesinden dolayı ,mululuğun tasviri oldukça değişken olabiliyor.Ancak gerçek mutluluk güzel olayların gerçekleşmesiyle yükselen ve hızla kaybolan bir duygu değil.Bilakis gerçek mutluluk dopamin seviyelerinin yükselmesinden çok daha uzun süren sırf duygularla yönünü bulmayan beynin seçimleriyle şekillenen bir ruh hali.

DBS

Leave a Reply