Skip to main content
search
mayanin-sozunu-dinleyin

Datassist’in katkılarıyla 10 Haziran 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Bütün büyük başarılar zaman ister. Beğenmediğin bir şeyi değiştir. Eğer onu değiştiremiyorsan, kendi tutumunu değiştir. Hayat yakasından tutulup; Yanındayım evlat, haydi gidelim! denmesine bayılır. Evrende her şeyin bir ritmi vardır. Her şey dans eder.

Şair, yazar ve insan hakları savunucusu siyahi Amerikalı Maya Angelou geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yumdu. Cenazesine Amerika’nın ileri gelenleri katıldı, anma töreninde Bill Clinton, Michelle Obama ve Oprah Winfrey konuşmalarıyla Angelou’nun hayatlarına nasıl şekil verdiğini, duygusal sözlerle andı. Angelou 86 senelik yaşamına 7 adet otobiyografi, birçok şiir, Pulitzer ödülüne adaylık, aktrislik, yönetmenlik, insan hakları savunuculuğu gibi birbirinden güçlü rolleri sığdırdı. Özellikle Afro Amerikalı kadınlara umut ışığı, ilham kaynağı, rol modeli oldu. Yaşamın en karanlık en dip köşelerinden, en aydınlık en saygın en güvenli noktalarına kendini taşıdı, taşımakla yetinmedi, çevresindekilerin de daha iyi haklara, yaşamlara sahip olabilmeleri için çalıştı.

Otobiyografilerinde kaleme aldığı gibi, çok zor bir çocukluk geçirmişti. Annesinin erkek arkadaşı küçük Maya’ya tecavüz etmiş, bu olayın üzerine Angelou’nun dayıları adamı öldürmüştü. Angelou tüm bu olaylardan kendini sorumlu tutmuş, 5 yıl boyunca konuşmamayı seçmişti.  Bu ağır olayların yaşandığı ortam ise, işleri daha da içinden çıkılmaz kılmaktaydı: Dönemin ırkçı Amerikası’nda güneyin gündelik hayata yansıyan en keskin ırkçı ve seksist politikaları içinde kendi  ve ailesi adına yaşam mücadelesi vermişti. Angelou’nun eserleri, verdiği konuşmalar, insan haklarının gelişmesiyle ilgili verdiği mücadele uzun soluklu bir maraton niteliğinde olmuş, Maya Angelou bugün geniş çevrelerden Amerikalıların ve dünya genelinde edebiyat severlerin, insan hakları savunucularının kalbini fethetmiştir.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply