Skip to main content
search
kis-sizi-depresyona-suruklemesinb

Datassist’in katkılarıyla 12 Ocak 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Kısalan soğuk günler, akşamüstü kararan hava içinizi mi sıkıyor? Kendinizi karamsar düşüncelerin içinde mi buluyorsunuz? Kış depresyonu sizi içine çekiyor olabilir…

Kışın insanın kendisini endişeli ve sıkıntılı hissetmesi dönemsel bir durum olabilir ancak bu tür olumsuz duygular kısa sürede sizi verimsizliğe itebilir, yaşama sevincinizi ve çalışma isteğinizi elinizden alabilir. Olumsuz duyguların önüne geçmenin yolu sadece pozitif düşünmek ve baharın hayaliyle yaşamak olmamalıdır.

Kış depresyonunun sizi kontrol etmesine izin vermeyin, karanlıktan çıkmak için kumandayı elinize alın.

Henüz hava ağarmadan evden iş yoluna koyuluyorsunuz, arabanız, otobüs, vapur, metro her yer soğuk, etrafınızdaki herkes öksürük ve hapşırıklarını geçiştirmekle meşgul. Kışın zor hava koşullarının ruh halimize etkisi kaçınılmaz. Nasıl ki bahar geldiğinde daha mutlu ve canlı hissediyorsak, kışın biraz daha kendimize dönmemiz, mevsimsel faktörleri aşmak için ekstra çaba harcamamız kaçınılmaz. Amerikalıların %14’ü mevsim geçişlerinde kendilerini farklı hissettiklerini, kışa girerken depresif bir ruh haline büründüklerini belirtmekte.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply