Skip to main content
search
isverenler-sgk-tesviklerinden-neden-yeterince-yararlanamiyorb

Datassist’in katkılarıyla 18 Kasım 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

16 Aralık Salı günü Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleşecek Gündem Toplantıları’nın bu dönemki konusu ağırlıklı olarak Teşvik Yasaları ve Uygulamaları. Etkinlik konuşmacılarından Datassist Genel Müdürü Ayşe Nazmiye Uça ile işsizlikle mücadele ve işverenlerin SGK teşviklerinden neden yararlanamadıkları konularını konuştuk.

Ayşe Hanım merhabalar. İşsizlikle mücadele ve yeni istihdam yaratmak, ekonominin kalkınması ve toplumun refahı için en önemli devlet politikaları arasında. Bize bir durum tespiti yapabilir misiniz? Başlıca aktörler; devlet ve özel sektöre ne gibi görevler düşmekte?

Çalışma hayatının en önemli unsurlarından biri de işsizlik. İşsizlik olgusu, Avrupa’da ve özellikle ülkemizde, ekonominin ve kalkınmanın önünde duran en büyük engel. Ekonomik ve toplumsal kalkınmanın vazgeçilmez çözümü ise devlet politikaları içerisinde birincil önem taşıyan işsizlikle mücadele. İş hayatındaki istihdam oranları, 2013 Dünya Kalkınma Raporunda da belirtildiği üzere; dünyada on işten dokuzunun özel sektör tarafından arz edildiğini göstermekte. Kısacası, özel sektörün istihdam yaratmada büyük rolü mevcut. Burada ekonomik kalkınmayı sağlamak için devlete destekleyici bir görev düşmekte: uygun yatırım ortamını sağlayarak ekonomik büyüme için özel sektörü desteklemek ve yapısal istihdamı teşvik projeleri ile ekonominin kalkınmasına yardımcı olmak devletin esas görevi.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply