Skip to main content
search

2004 yılından bu yana düzenlediğimiz İşvereni Yakan Sorular (#iys) etkinliğimizin “Care Economy” konusunu işlediğimiz dokuzuncusunu, 21 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi Natuk Birkan Binası’nda gerçekleştirdik.

Etkinlik, genel müdürümüz Ayşe Nazmiye Uça’nın açılış konuşmasıyla başladı. Care Economy kavramının iş dünyası için önemini vurgulayan Uça, bu etkinliği düzenleme fikrinin nasıl geliştiğini ve bu süreçte etkinliğin konuşmacıları Mercer Türkiye ve ASO Company’nin işbirliklerini vurgulayarak sözü ilk sunum için ASO Company Genel Müdürü Aylin Satun Olsun’a bıraktı.

Aylin Satun Olsun, Care Economy’nin Türkçe karşılığı olan “bakım ekonomisi” kavramı üzerinde durduğu sunumunda; bakım ekonomisinin türlerini gerçek örneklerle ele alarak doğum izni sonrası işe dönmeyen personellerden, bakıma muhtaç yakınları yüzünden işi bırakan çalışanlara dek pek çok farklı yaşantı üzerinden açıkladı.

Aylin Satun Olsun’un sunumu sonrasında Mercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin, “Kadınlar İş Dünyasında Parladıkça Araştırması“nın Türkiye raporunu içeren sunumunu gerçekleştirdi. Raporda, iş yaşantısında eğitim düzeyi yüksek kadınların yer aldığı ülkelerin başarılı çalışan sayısının artışından; kadınların yönetim kadrosunda daha fazla bulunduğu şirketlerin kâr düzeyinin artışına dek pek çok çarpıcı rakam vardı. Ancak, kadın – erkek çalışanlar arasında gelir farkının önümüzdeki 20 yılda kapanacak gibi görünmediğini de üzücü bir sonuç olarak paylaşan Güleyin; durumun global düzeyde de hiç farklı olmadığını özellikle vurguladı.

Etkinlik, verilen aranın ardından Genel Müdürümüz Ayşe Nazmiye Uça ve firmamızın CFO’su Fatih Yıldırım’ın gerçekleştirdiği “İş hayatında Care Economy uygulamaları” başlıklı sunum ile devam etti. İş akdi feshinde ve işe alımda cinsel ayrımcılıktan; doğum izni, doğum sonrası yarım çalışma ve ödenek kavramlarına dek iş hayatında kadın istihdamına dönük bütün uygulamalar renkli bir sunum ile paylaşıldı. Bu esnada, katılımcılardan gelen SGK uygulamalarına dönük soruları ise etkinliğimizin konuşmacılarından SGK Denetçisi Feti Savran cevapladı.

Etkinlik sonunda ise tüm katılımcılarımız ilk sayısı yayımlanan “doksandokuz” dergimizi ve katılım belgelerini alırken, etkinlikte duyurusunu yaptığımız üzere #iys hashtagi ile paylaşım yapan katılımcılarımız ise Temel Bordro Hesaplamaları kitabımız hediye edildi.

Tüm katılımcılarımıza ve harika sunumlarıyla etkinliğimize katkı sunan Mercer Türkiye ile ASO Company’e teşekkür ediyoruz!

DBS

Leave a Reply