Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/hangi-universiteye-gidersem-ne-kadar-para-kazanirimb

Datassist’in katkılarıyla 24 Mayıs 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Önce üniversite sınavından hangi puan alırım, hangi üniversiteye girebilirim derdi… Sonra da, bu üniversite diploması bana hangi kapıyı açar, hangi işe girebilir, ne kadar maaş alabilirim hesapları… Batı ülkelerinde üniversite bir bireyin kendine yaptığı en büyük yatırım… Peki ya, bu yatırımın geri dönüşü?

Financial Times gazetesinde istihdam alanında yazılarıyla ünlü köşe yazarı Sarah O’Connor’ın 19 Nisan’da yayınlanan yazısında üniversite eğitimi ve bu eğitim sonrasında girilen işler ve kazanılan maaşlar konusuna değinir. Üniversite, bir gencin kendine yaptığı en büyük yatırımlardan biridir. Oysa bu yatırım çoğu gencin en bilinçsiz şekilde yaptığı yatırımdır. Öncelikle pür yatırım olarak bakabilmeleri için yeterli veri yoktur.  Üniversite adaylarının nerede okuyacaklarına dair sağlıklı kararlar verebilmeleri için hangi üniversitelerin mezunlarının nerelerde hangi maaşlarla çalıştığına dair veriye ihtiyaçları vardır. Bu veri, dünyanın en ileri ekonomilerinde bile bulunmamaktadır.

Hayatınızın en önemli yatırım kararını verdiğinizi düşünün. Çoğu yatırım uzmanının büyük bir yatırım öncesi size hatırlatacağı gibi, bir yatırımın geçmişteki performansının ille de gelecekteki sonuçlara ayna tutacağının garantisi yoktur. Ancak, üniversite kararı aşamasında geçmiş mezunların hangi kariyerlere, şirketlere girdikleri, ortalama ne kadar maaş kazandıkları, yüksek lisansa devam edip etmedikleri gibi veriler, lise mezununa yol gösterecektir. Günümüzde öğrencilere üniversite seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili veya daha da net ifade etmek gerekirse, üniversite diplomalarının ederiyle ilgili – ne kadar maaş alacakları, ne kadar zamanda özel üniversite ücretlerini çıkaracaklarına dair – güvenilir hiçbir data yoktur. Kısacası, öyle bir durumdasınız ki, yatırımınızın az mı, çok mu getiri sağlayacağını, ne kadar zamanda kendini ödeyeceğini, hangi bölümün/mesleğin kazanacağınız gelir açısından ne gibi farklılıklar göstereceğini kestirmenize imkân yoktur. Üstelik de tüm bu kararları alma aşamasında, sadece 17-18 yaşlarındasınız!

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply