Skip to main content
search
gorunmez-kadin-sendromub

Datassist’in katkılarıyla 17 Haziran 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

İşyerinde kadınlar görünmez mi? Görünür olmak için ne yapmalı? Profesyonellikleri, çalışkanlıkları ve başarıyla öne çıkmak için ne yapmalı?
Çocukken hiç görünmez olmak istemez miydiniz? İnsanları şaşırtmak, okulda öğretmenlerinizin, arkadaşlarınızın sizin hakkında düşüncelerini duymak? Daha sonraki yıllarda iş hayatındaki gizli kulisleri kimse farkında olmadan dinlemek? Görünmez olmak kulağa çok avantajlı gelebilir ancak bir de madalyonun öbür yüzü var o da etten kemikten görünür olup kimsenin sizi fark etmemesi, fiziksel olarak orada olmanıza rağmen, kimsenin görüşünüzü sormaması, sizin sesinizin çıkmaması….

İşyerindeki kadınlar kafalarını önlerine eğip sessiz sedasız işlerini yapar, çevrelerindekilerin de onların çabalarını takdir etmelerini beklerler. Salesforce.com’un platform alanındaki üst düzey yöneticilerinden Hint asıllı Chitra Nayak kadınların bu sakin kendini öne çıkarma çabasından uzak iş yapış biçimini ‘Görünmez Kadın Sendromu’ olarak tanımlıyor.

Kendi kariyeri süresince birçok kadına kariyerinde yükselmesi yönünde mentorluk yapmış biri olarak, kendisini ve hemcinslerini profesyonel anlamda geliştirecek ve kadınları görünür kılacak 5 tüyoyu Linkedin Pulse takipçileriyle paylaşıyor.

Kendi kendinizin PR’ını yapın: Eğer başkalarına neler başardığınızı söylemezseniz, kim söyleyecek? Kadın profesyonellerin çoğu birinin onları fark edeceğini düşünür. Altın kural şudur: ‘Fark edilmeyi’ şansa bırakmayın. Siz başarıya dönüşen çabalarınızı ve yaptığınız işin yarattığı etkiyi en iyi şekilde anlatacak pozisyondasınız. Ne kadar yoğun çalışıyor olursanız olun, başarılarınızdan bahsetmek için zaman ayırın. Bu, karşınızdakilere ne kadar mükemmel olduğunuzu bahsetmeniz anlamına gelmez. Yapmanız gereken, işinizin elle tutulur sonuçlarından söz etmek. Böylece, insanlar şirketin büyümesinde sizin çalışmalarınızın ne kadar etkisi olduğunu görebilirler. Bu konuşmalar ışığında yöneticiler de sizin yetenek ve deneyimlerinizi daha yakından tanıyabilir ve ihtiyaç duyulduğunda sizinle direkt temasa geçebilirler.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply