Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/gelecek-jenerasyon-emeklilikb

Datassist’in katkılarıyla 14 Haziran 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Emeklilik; çalışmanın, kendinize ve topluma katkı sağlamanın sonu değil. Kendi emekliliğinizi kendiniz yazmaya hazır mısınız?

Amerika’da her gün 10.000 kişi 65 yaşını doldurmakta. 65, yıllardır klasik emeklilik yaşı olarak kabul edilmekteydi. Dünya genelinde 50’li yaşlardan 70’lere kadarki dönemde herkesin kariyerlerini sonlandırması ve zevk üzerine kurulu daha rölantide bir hayata geçiş beklenmekteydi. Geçtiğimiz 20 yılda bu paradigma tamamıyla değişti. The 100 Year Life kitabının yazarı Lynda Gratton ve Andrew Scott’a göre 60’lı yaşlarında olan kişilerin çoğu en az 90 yaşına kadar yaşayacaklar. Diğer yandan, kurumların ve devletin planladığı emekli maaşlarının 30 yıllık bir dönemi kapsayacak bir finansal güvence sağlaması neredeyse imkânsız. Bu ve bunun dışında birçok nedenden, birçok yönetici emekliliği yeniden düşünmekte ve kendileri için yeniden tanımlamakta.

Araştırmacılar bu trend karşısında kurumların nasıl tepki vermeleri gerektiği ve bu trendden nasıl faydalanabilecekleri konusunda incelemeler yapmaktalar. 2004 yılında Harvard Business Review’da yayınlanan, yaşlanma üzerine uzman Ken Dychtwald imzalı yazıda emekliliği emekli etme kavramı tartışılmış. “Emekliliği emekli etmek”ten kastedilen, yaşlı çalışanları şirkette tutarak yeni kültürler yaratmak, deneyimlerin paylaşılması ve esnek çalışma ortamlarının yaratılması.

HBR yazarları, Heather C. Vough (University of Cincinnati İşletme Fakültesi), Christine D. Bataille (Ithaca College School of Business), Leisa Sargent (UNSW Australia Business School) ve Mary Dean Lee (McGill University), York Üniversitesi’nden Jelena Zikic ile beraber yeni emekli olan yöneticilerin katılımıyla bir çalışma gerçekleştirmiş ve finans, doğal kaynaklar ve teknoloji üreticileri firmalarda çalışan ve emekliliği gelen 100 çalışanın emeklilik planlarını araştırmış. Bu çalışmada, finansal anlamda daha fazla birikimleri olması emeklilik sonrasındaki yaşamlarında – ne zaman ve nasıl emekli olacakları konusunda – daha özgürce karar alacakları göz önünde bulundurulduğunda şirketin geleceği açısından emekliliklerinin önemli etkileri olacağından, özellikle müdürlere ve yöneticilere dikkat çekilmiş. Çalışmaya katılan bu 100 kişinin düşüncelerinin ve deneyimlerinin genel teorilerden çok farklı olduğu gözlemlenmiş ve her jenerasyondan insanın ilerleyen kariyerlerinde değerlendirebilecekleri 4 rehber prensip ortaya çıkmış:

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply