Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/bu-kariyer-tavsiyelerine-kulak-asmayinb

Datassist’in katkılarıyla 20 Eylül  2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Kariyer tavsiyelerini dinlemekten bıktınız mı? Peki hangi tavsiyelere kulaklarınızı tıkamanız gerektiğini duymak ister misiniz?

20’lerinizdeyseniz en büyük sıkıntınız beklentileriniz ve realitenin birbirini tutmamasıdır. Mezun olduktan sonra farklı hayalleriniz vardır, kendinizi farklı noktalarda görürsünüz, idealistsinizdir. Başarma arzusu ve hırsı içinde yerinizde duramazsınız. Kız veya erkek fark etmeden, iş hayatının delikanlıları sizsiniz. Bu heyecanınız bir yandan sizi hızla sonuç almaya iterken, diğer yandan beklentilerinizi yükseltir. Her yaptığınız işte heyecan ararsınız, bir işin yapılmasının çevrenizdekilere veya son kullanıcıya nasıl bir yarar sağlayacağını sorgular, yaptığınız işin birilerinin hayatını iyileştirdiğini görmek istersiniz. Soyut başarılar ve maddi kazançlar değil, elle tutulur kazanımlar sizi tatmin eder.

Peki, hangi iş sürekli tatmin ve motive olarak çalışmanıza olanak verir? Daha da gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşırsak, böyle bir iş var mıdır?
Bu soruları, iş dünyasıyla ilgili gözlem ve analizlerini aktardığı Financial Times’taki köşesine aktaran Lucy Kellaway, geçtiğimiz günlerde Boston Consulting Group’un CEO’su Rich Lesser’ın yazdığı makalenin kritiğini yaparak cevaplıyor.

Bu makalede Lesser kendi deneyimlerinden yola çıkarak derlediği tavsiyelerini 20’lerinde milenyum adını verdiğimiz jenerasyonla paylaşıyor. 28 yıldır Boston Consulting Group’ta çalışan Lesser, üniversiteden mezun olduktan sonra, birkaç yıl Procter & Gamble’da çalıştıktan sonra Harvard Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamış ve Boston Consulting’de en tepe üst yönetime kadar uzanan kurumsal kariyerine zaman kaybetmeden başlamış. Yöneticiliği süresince binlerce gençle görüşmüş ve onlara nerelerde yanlış yaptıklarını ve nasıl kendi gibi başarılı olabilecekleri konusunda tüyolar vermiş.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply