Skip to main content
search

Kaynak: Datassist / Değişim Yelpazesi, Dünya Gazetesi

Asya'nın Yükselen Kaplanı Singapur

Singapur, Malay Yarımadası’nın güneyinde yer alan, yaklaşık 700 km2 büyüklüğünde küçücük bir ada. Uzun sure İngiliz kolonisi olan Singapur, 1963’te Malezya Federasyonu’na bağlanmış, hemen ardından da 1965’te bağımsızlığını ilan etmiş. 4.5 milyon nüfusa sahip olan Singapur’un, %75’i Çinli, %14’ü Malay, %9’u Hintlilerden ve geri kalanı Avrupa kökenlilerden oluşuyor.

Singapur geçmişten gelen antrepo ticaretiyle yürüyen son derece gelişmiş bir market ekonomisi. Hong Kong, Güney Kore ve Tayvan’ın arasında, Asya’nın dördüncü kaplanını oluşturuyor.

Kaynak: Datassist / Değişim Yelpazesi, Dünya Gazetesi

Asya'nın Yükselen Kaplanı Singapur

Singapur, Malay Yarımadası’nın güneyinde yer alan, yaklaşık 700 km2 büyüklüğünde küçücük bir ada. Uzun sure İngiliz kolonisi olan Singapur, 1963’te Malezya Federasyonu’na bağlanmış, hemen ardından da 1965’te bağımsızlığını ilan etmiş. 4.5 milyon nüfusa sahip olan Singapur’un, %75’i Çinli, %14’ü Malay, %9’u Hintlilerden ve geri kalanı Avrupa kökenlilerden oluşuyor.

Singapur geçmişten gelen antrepo ticaretiyle yürüyen son derece gelişmiş bir market ekonomisi. Hong Kong, Güney Kore ve Tayvan’ın arasında, Asya’nın dördüncü kaplanını oluşturuyor.

Ekonomi, ağırlıklı olarak ithal edilen ürünlerin rafinaja tabi tutularak ihraç edilmesine dayanıyor. Üretim; elektronik, petrol arıtma, kimyasallar, makine mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği gibi geniş alanları kapsıyor. Singapur, tahliye edilen ve yüklenen ürün tonajı anlamında dünyanın en işlek limanı.

Singapur ekonomisi bir şişmenin belirtilerini taşıyor. Bağdat Caddesini andıran en büyük caddesi Orchard Road’daki alışveriş merkezleri, dünyanın en pahalı ve prestijli markalarının boy gösterdiği bir alışveriş cenneti. Şık oteller, tavan yapmış oda fiyatlarına rağmen, zengin turistlerle dolu. Finansal bölgendeki Marina Bay’in içine yakında açılacak kumarhane ile  yeni bir Monte Carlo veya Las Vegas örneğini Güney Doğu Asya’da bulmak mümkün olacak. Ofis kiraları son yılda %50 oranında, evler ise %28 oranında artmış.

Singapur; olağandışı temiz ve etkin hükümeti ve dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden biri olarak sürdürülebilir büyümeyi sağlıyor. Hong Kong birçok üretim tesisini güney Çin’e taşırken, Singapur’un GSYİH’sinin (gayrisafi yurtiçi hasıla) %25’ini oluşturuyor. Ancak, Singapur Çin’in rekabetçi tehdidini görerek alt uç elektroniklerden uzaklaşıp, yeni karlı niş marketlere yönelmiş durumda. Deniz mühendisliği ve biomedical firmalar arasında yıllık büyümesi %40’lara ulaşmış. Zenginler için özel bankacılıkta, finans sektörü bölgesel pazarda başı çekmekte.
Hızla Büyüyen Nüfus ve Genişleme Yolları

Asya'nın Yükselen Kaplanı Singapur

Singapur’un bu hızlı büyümesi şimdiden milyonlarca göçmeni kendine çekmeye yaradı. Yeni istatistiklere göre; Londra gibi, Singapur’da oturanların üçte biri de başka ülkelerde doğmuş. Ekonomiyi sürekli büyütebilmek ve maaş artışı baskısını azaltabilmek için, hükümet daha fazla yabancıyı kabul ediyor. Singapur’un gelişme planlarına göre, 40-50 yıl içinde göç yoluyla nüfusun 4.7 milyondan 6.5 milyona ulaşması hedefleniyor. Çoğu göçmen Hindistan ve Çin’den geliyor. Singapur’da ortalama maaş İspanya ve Yeni Zelanda ortalamalarını şimdiden geçti, komşusu olan Malezya ortalamasının ise 5 katı.  HSBC ekonomisti olan Robert Prior-Wandesforde’a göre, Singapur’un büyümesi gelişmekte olan ülkeler kadar hızlı.

Singapur bu nüfus artışına karşılık yeni inşa edeceği yaşama ve çalışma alanları için yeşil alanlarından vaz geçmek istemiyor. Üst düzey bir planlama yetkilisine göre, yeni yapay adacıklar inşa etmek bir yol. Singapur, bağımsızlığını kazandıktan sonra, 600 km2 iken şimdi 700 km2. Bu zaman zarfında denize yeni adalar ekleyerek genişletilmiş.

Genişletme konusunda bir diğer seçenek yukarı doğru genişlemek, yani daha çok katlı gökdelenler inşa etmek. Ayrıca, yerin aşağısına doğru genişlemek: Çok yer kaplayan benzin depolarının yerin altına yapılması buna bir örnek. Bunun yanında, Singapur yüz ölçümünün %12’sini oluşturan yolların alttan giden tünellere  dönüştürülmesi de planlar arasında.
En Kolay İş Yapılan Ekonomi – Singapur

Singapur, Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu’nun düzenlediği ‘2008’te İş Yapmak’ adındaki yıllık ankette, iki yıl üstüste dünyada iş yapmak için en iyi yer seçildi.  178 ekonominin katıldığı ankette; iş yapabilmenin kolaylığı, eleman bulma, kredi alma, vergi ödeme ve sınırlar ötesi ticaret alanlarında değerlendirme yapılmıştı. Singapur ilk sırayı korurken, Yeni Zelanda, ABD, Hong Kong, Danimarka, Birleşik Krallık, Kanada, İrlanda, Avustralya, İzlanda, Norveç, Japonya, Finlandiya, İsveç, Tayland, İsviçre, Estonya, Gürcistan, Belçika, Almanya, Hollanda, Letonya, Suudi Arabistan, Malezya ve Avusturya ilk 25’i oluşturuyor. Türkiye 57. sırada.

Sıralamalar, zaman ve maliyet açısından iş yönetmeliğinin 10 belirleyici kriteri üzerine kurulmuş. Amaç; şirket kurma, ticaret, vergi sistemi ve şirket kapama konularının yerine getirilmesi için hükümet şartlarında kolaylık sağlamak. Sıralama, makroekonomik politika, alt yapı kalitesi, para volatilesi, yatırımcı algıları veya suç oranlarını yansıtmaz. 2003’ten itibaren ‘İş Yapmak’ anketi, 113 ülkede reform yapılmasına öncülük etmiştir.
Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum-WEF) Global Bilgi Teknolojileri Raporu (Global Information Technology Reports-GITR Ranking)

Sıra20042005200620072008
1ABDSingapurABDDanimarkaDanimarka
2SingapurIzlandaSingapurİsveçİsveç
3FinlandiyaFinlandiyaDanimarkaSingapurİsviçre
4İsveçDanimarkaIzlandaFinlandiyaABD
5DanimarkaABD FinlandiyaİsviçreSingapur
6KanadaİsveçKanadaHollandaFinlandiya
7İsviçreHong KongTayvanABDHollanda
8NorveçJaponyaİsveçIzlandaIzlanda
9AvustralyaİsviçreİsviçreBKKore
10 IzlandaDanimarkaBKNorveçNorveç

Kaynak: World Economic Forum Global Information Technology Reports
E-Hükümet Sıralaması

Accenture tarafından yapılan E-Hükümet Müşteri Hizmetleri Sıralaması

Sıra2003200420052007
KanadaKanadaKanadaSingapur
2SingapurSingapurABDKanada
ABDABDDanimarkaABD
DanimarkaAvustralyaSingapur (3.)Danimarka
AvustralyaDanimarka (4.)Avustralyaİsveç

Kaynak: Accenture e-Government Leadership Reports

Genel Rekabetçilik

Dünya Ekonomik Forumu Global Rekabetçilik Endeksi Sıralaması

(World Economic Forum-WEF Global Competitiveness Index-GCI)

Sıra 2004 2005 2006 2007 
ABDABDABDABD
FinlandiyaFinlandiyaBKİsviçre
DanimarkaDanimarkaDanimarkaDanimarka
İsviçreİsviçreİsviçreİsviçre
5İsveçSingapurJaponyaAlmanya
AlmanyaAlmanyaFinlandiyaFinlandiya
SingapurİsveçAlmanyaSingapur
Hong KongTayvanSingapurJaponya
BKBKİsveçBK
10 JaponyaJaponyaHong KongHollanda

Kaynak: World Economic Forum Global Competitiveness Reports
Dünyanın Zirvedeki Servis Ekonomileri-2007

SıralamasıEkonomi
Hindistan
Çin
3Malezya
4Tayland
5Brezilya
6Endonezya
7Şili
8Filipinler
9Bulgaristan
10Meksika
11Singapur

Kaynak: A.T. Kearney Global Services Location Index 2007
İş Yapma Kolaylığı

Dünyanın En Kolay İş Yapılan Yerleri

Sıra20072008
1SingapurSingapur
2Yeni ZelandaYeni Zelanda
ABDABD
KanadaHong Kong
Hong KongDanimarka
BKBK
DanimarkaKanada
AvustralyaIrlanda
NorveçAvustralya
10 IrlandaIzlanda

Kaynak: World Bank Report: “Doing Business 2008”


Zirvedeki 20 İş Çevresi

SıraCountryTotal Score
Danimarka8.77
Kanada8.75
ABD8.59
4Finlandiya8.59
Hong Kong8.58
Singapur8.58
Hollanda8.57
BK8.57

Kaynak: The Economist Intelligence Unit, in its Business Environment Ranking (2006-2010)

Yakın Gelecekteki Projeler

Büyük Düşünmek

Singapur otoriteleri iş merkezine ayrılan bölgede ofis alanını genişletmeyi planlıyor. Tasarladıkları genişletme, 3 milyon metre kare ofis alanı, ki bu da hemen hemen Hong Kong’un tüm iş alanına denk geliyor. Ofis kiralama, geçtiğimiz iki yılda inanılmaz hızlı bir artış gösterdi, bu kira artışının en önemli sebebi; ekonominin hızla büyümesi ve ofis arzının yavaşlaması. Bu genişleme çalışmalarının özel şirketler tarafından gerçekleşmesi bekleniyor.

Gençlik Olimpiyatları

Singapur, Ağustos 2010’da gerçekleşecek Gençlik Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma şansı kazandı. Şehir-ülkede gerçekleşecek ilk Olimpiyat oyunlarının, 30 milyon dolara mal olması tahmin ediliyor. 3000’den fazla atletin katılacağı olimpiyatlar, Singapur ekonomisine artı katkı sağlayacak.

Turizm –

Ucuz Havayollarından Kumarhanelere, Kumarhanelerden Sağlığa

Singapur’un Changi havaalanı, bütçe havayollarına verdiği yeri genişletme kararı aldı. Bütçe havayolları bölümü Mart 2006’da açıldı ve 2.7 milyon yolcuya, 20 şehre ucuz fiyata seyahat imkanı tanıyor.  Temmuz itibarıyla amaç, 10 milyon Singapur Doları tutarında bir yatırım ile yolcu kapasitesini 7 milyona çıkarmak. 2009 itibarıyla, bilet ve bagaj kontrolü ve yolcu giriş kapısını arttırmayı planlıyor.

Singapur popüler bir turizm merkezi… 2006’da 9.7 milyon turist Singapur’u ziyaret etti. Turizmi daha da geliştirmek adına hükümet kumarı legal hale getirdi ve bir tane şehir merkezinde bir tane de meşhur eğlence adası Sentosa’da iki kumarhanenin açılmasına izin verildi. Sağlık turizmi alanında Singapur öncü girişimlerde bulundu. Yaklaşık 200.000 yabancı sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere, Singapur’a geliyor. 2012 itibarıyla, 1 milyon sağlık turisti ile 3 milyar dolar kazanç hedefleniyor. Böylelikle, sağlık endüstrisiyle 13.000 yeni iş imkanı yaratılacak.

DBS

Leave a Reply