Skip to main content
search
yonetici-adaylarinda-aranan-en-onemli-ozellik-yuksek-eqb

Datassist’in katkılarıyla 07 temmuz 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

EQ (Emotional Intelligence) ya da duygusal zekânın liderler ve çalışanlar için kilit bir yetenek olduğunu biliyoruz. Ancak yeni tamamlanan bazı çalışmalarda EQ’nun profesyonellerin başarısındaki etkisinin düşünüldüğünden daha da etkili olduğunu, IQ ve deneyim gibi diğer önemli nitelikleri geçtiğini göstermekte.

Harvey Deutschendorf’un Fast Company’de yayınlanan yazısına göre, yüksek EQ’ya sahip insanlar yüksek IQ’ya sahip insanlara göre daha başarılı olabilmekte.

Amerika’da liderlik alanında saygın çalışmalarıyla bilinen Center for Creative Leadership’in (CCL) yayınladığı son çalışmalara göre, yöneticilerin başarısız olmalarının en büyük sebebi duygusal yetiler konusunda yetersiz kalmaları. CCL, her yıl, aralarında 80’den fazla Fortune 100 şirketinin bulunduğu 20.000 profesyonel ve 2.000 kuruma, yönetim ve liderlik alanlarında hizmet götürmekte. Çalışma sonuçlarına göre, başarısızlıkların ardında ortaya çıkarılan en belirgin üç sebep; değişimi yönetmede yetersizlik, takım içerisinde çalışmada uyumsuzluk ve diğer çalışanlarla iletişim kuramama.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply