Skip to main content
search
yasamda-basarinin-tarifib

Gerçek önceliklerinizi belirleyerek hayatınızı basitleştirin. Dinlenerek ve daha az endişelenerek hafifleyin. Gürültünün içinde sesinizi duyurmak için sessiz kalın.

Basit

Geçtiğimiz günlerde New York Times’ın en çok satan kitaplarından Essentialism (Özcülük) kitabının yazarı Greg McKeown hayatı basitleştirecek birkaç adımı Linkedin aracılığıyla okuyucularıyla paylaştı. Birçoğumuz hayatı hızlı ve birçok fırsatla dolu olarak görürüz. Sıkıntı içgüdüsel olarak her bir fırsatı yakalamak, peşinden gitmek istememizdir. Oysa, her birinin ardından koşarak milimetrik gelişmeler ve kazanımlar yakalarız. En önemli bir veya ikisine odaklandığımız takdirde daha az önemlileri radarımızdan çıkarır, daha fazla yol alır, daha fazla katkı sağlarız.

En temel konulara konsantre olabilmek için 5 basit adımda hayatımızı basitleştirebiliriz:

1. Öncelik Oyunu: Priority (öncelik) İngilizce diline 1400’lerde tekil bir kelime olarak girmiştir. Anlamı; önce olan veya ilk yapılacak şeydir. Sonraki 500 yıl içinde tekil kalmış, 1900’lerde ilk kez çoğul olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kelimenin anlamı mı değişmiştir? Zaman içerisinde insanların öncelikli olarak yapmaları gereken şeyler mi çoğalmıştır?
Yarın yapmanız gereken 6 önceliğinizi yazın. Listenin altındaki 5’inin üstünü çizin. Günün ilk işi olarak ilk önceliğinize odaklanın.

2. Netlik için 60 saniye. Her saat başı durun ve kendinize yapmakta olduğunuz işin gerçekten yapmanız gereken en önemli iş olup olmadığını sorun. Eğer cevabınız hayırsa, hemen durun. En önemli şeyi yapmaya başlayın.

3. 1 fiyatına 2. Kendinize yeni bir kural koyun. Eğer rutininize yeni bir aktivite eklemek istiyorsanız, halihazırda yaptığınız iki aktiviteyi bırakmalısınız. Bu basit kuralla iki şeyi garanti ediyorsunuz: 1. Yapmakta olduğunuz aktivitelerden daha az değer yaratan bir şeyle uğraşmıyorsunuz ve 2. Genel yoğunluğunuzu aktivitelerinizde seçici olarak hafifletiyorsunuz.

4. Otomatik ‘hayır.’ Hayır toplumda en garip karşılanan kelime. Birçoğumuz doğrudan hayır demekten hoşlanmıyoruz, hayır cevabını almaktan rahatsız oluyoruz. Ancak ‘bugün ofis dışında olacağım, acil durumlarda şu numarayı arayabilirsiniz’ özellikle konferans dönemlerinde, ofis dışında toplantıdayken veya tatildeyken gelen e-maillere otomatik cevap olarak giden kabul görmüş bir mesaj.

Benzer bir mesajı bir proje üzerinde çalışırken de kullanabiliriz. ‘13-16.00 arası öncelikli bir proje üzerinde çalışıyor olacağım. Acil bir durum halinde bana bu numaradan ulaşabilirsiniz.’ AwayFind gibi uygulamalarla otomatik cevap veren hizmetlerden yararlanabilir, acil durumlarda kişilerin size bir mesajla ulaşmasını isteyebilirsiniz. Böyle bir hizmet size üç önemli avantaj sağlayacaktır: 1. Kişi size ulaşmak için ekstra çaba harcamak zorunda kalacak; 2. Siz yazılı mesaj uzunluğunda cevap vereceksiniz, 3. Size ulaşmak isteyenler gerçekten bekleyemeyecek bir şey değilse, sizi daha sonra arayacak. Kısacası, siz bu 3 saatlik dilimi verimli bir şekilde geçirebileceksiniz.

5. Pürüzsüz Yarın. Yarının aktivitelerini düşünün. Sabahtan akşama kadar neler yapmayı planlıyorsunuz? Bu planlarınız içinde neler için önceden ufak hazırlıklar yapmak gerekiyor? Örneğin; spora gidecekseniz, kıyafetleriniz hazır mı? Sunumunuz varsa, dizüstü bilgisayarınızın şarjı tam mı? Yatmadan ertesi günün problemsiz ve kolay geçmesi için elinizden geleni yapın.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply