Skip to main content
search
yabancilari-baglanti-haline-getirinb

Datassist’in katkılarıyla 24 Haziran 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Her anne-babanın küçük çocuğuna tembih ettiği cümlelerin başında gelir ‘Sakın yabancılarla konuşma!’ Bugün yetişkinlere tam tersini öneriyoruz: Lüften yabancılarla konuşun!

Size profesyonel yaşamınızda katkı sağlayacak insanlara ulaşmak için ille ‘networking event’lerine gitmeniz gerekmez.  Alanınızda çalışan kişilerle tanışmak için kendinizi mesleki odaların etkinlikleri, konferanslar, zirveler, eğitimlerle sınırlamayın.  Bağlantı kurmak için mekan değil, yaklaşım önemlidir. Fast Company yazarı Stephanie Vozza’ya göre, doğru bir üslupla aynı asansörü paylaştığınız bir yabancı, gelecekte en güvendiğiniz iş ortağına, kariyerinizi farklı bir yola sokan bağlantıya ve yaşam boyu danışacağınız  bir arkadaşa dönüşebilir.

2 yıl önce sunum koçu Deborah Grayson Riegel New York’ta kalabalık bir networking event’e katılmış. Pekin’de bir eğitim sırasında satın aldığı çarpıcı bir kolye takmış ve kendisi gibi cesur bir takı takmış biriyle tanışmaya karar vermiş. Dediği gibi de olmuş, yeşil ve altın sarısı muhteşem bir kolye takan bir kadını gözüne kestirmiş ve kadının yanına yaklaşıp kolyesinin ne kadar güzel olduğunu söylemiş. Tanıştığı kadın işe alım uzmanı çıkmış ve tesadüf o ki kendi gibi sunum yeteneklerini geliştirecek bir profesyonele ihtiyaç duyuyormuş. Özellikle Çinli MBA öğrencilerinin topluluk önünde konuşma yetenekleri üzerinde duracak kadının aradığı profesyonel kalabalığın içinden kendi ayağıyla gelmiş, yanında belirmiş ve işe alım uzmanını detaylı bir arama sürecinden kurtarmış. Hem de neyin sayesinde: göze çarpan bir kolyenin!

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

Leave a Reply