Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/uluslararasi-isgucu-kanun-tasarisi-ne-degisiklikler-getiriyorb

Datassist’in katkılarıyla 02 Ağustos 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Son günlerde hararetli tartışmalara yol açan ve belli meslek gruplarını yakından ilgilendiren Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı 28 Temmuz Perşembe günü TBMM’den geçerek yasalaştırıldı. Bu yasayla beraber, yabancı mimar, mühendis ve şehir planlamacılarının Türkiye’de çalışmalarının önü açılmış oldu yasada bu meslek gruplarında aranan yetkinliklerin neler olacağı net değil. Yani, bu meslek gruplarında çalışacak yabancılarda aranacak niteliklerin neler olduğu, bu niteliklerin nasıl ölçüleceği ve nasıl denetleneceğine dair bilimsel ve tarafsız kriter, kural ve koşullar belirsiz.

Tasarı, 29 Haziran’da TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, eleştiri ve önerileri dikkate almadan, hükümetten geldiği şekliyle kabul edilmişti. Tasarı halinde Meclise sunulduğunda, meslek odaları, iş kanunu uzmanları ve ekonomistlerden çeşitli eleştiriler gelmişti. Fakat tasarıda yer alan ve mimar ve mühendislerin tepkisini çeken TMMOB’un tamamen devre dışı bırakılması durumu Mecliste kısmen düzeltilmiş ve TMMOB’nin konu üzerinde söz hakkı sahibi olmaları sağlanmıştır.

Buna rağmen uzmanların ortak görüşü; işsizliğin artacağı, kalifiye olmayan mühendis ve mimar sayısının yükseleceği ve bu meslekleri okuyan öğrencilerin mesleki geleceklerinin tehlikeye gireceği yönündedir.

Yeni Uluslararası İşgücü Kanunu ile ilgili endişe ve merak edilenleri Datassist Genel Müdürü Ayşe Nazmiye Uça’ya sorduk.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply