Skip to main content
search
tukenmis-olabilirmisinizb

Datassist’in katkılarıyla 15 Temmuz 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çok işim var hiç zamanım yok. Hiçbirşey beni mutlu etmiyor. Çok yorgunum, sıkıntılıyım, hızla sinirleniyorum. Aslında içimden de hiçbirşey yapmak gelmiyor…

Günümüzün en büyük problemlerinden biri İngilizce konuşulan dünyanın deyimiyle ‘burn-out’ olmak ya da türkçeleşmiş haliyle tükenmişlik. Burn out nedir? Yanmak, yıkılmak, çökmek, tükenmek, iflas etmek, zihinsel ve duygusal olarak tamamıyla kopma noktasına gelmek.

Bugünün yaşam koşullarında herkes çok fazla işi birarada yapmak, işte, evde, özel hayatında her yerde olmak, her işi üstlenmek ve durdurak bilmeden çalışmak zorunda. Bu bitmek tükenmek bilmeyen insanın yorulduğunu, susadığını, acıktığını, durup nefes alması gerektiğini unuttuğu düzende birçoğumuz öyle bir seviyeye geliyoruz ki, bir anda gözlerimiz kararıyor, düşüp bayılıyoruz, kalp krizi veya panik atak gibi ciddi sağlık problemleri yaşıyoruz, ya da vücudumuz bize yorgunluk, isteksizlik, sıkıntı gibi uyarılar veriyor. Tempomuzu hafifletmezsek öyle bir noktaya ulaşıyoruz ki, canımıza tak ediyor ve herşeyi geride bırakıp hayatın sunduğu en basit zevklerin tadını çıkarmak için inzivaya çekiliyoruz.

Burn-out veya tükenmişlik sendromu nedir?

Tükenmişlik sendromunu psikoloji uzmanları kronik stres, düşkırıklığı ve engellenmişlik durumu şeklinde tanımlamakta. Burn-out olan veya türkçe deyimiyle tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler kendilerini fiziksel ve duygusal olarak yorgun hissediyorlar. İşlerine karşı ilgileri gün geçtikçe azalıyor, kimi zaman umursamaz, kimi zaman da eleştirel bir yaklaşım geliştiriyorlar. Ne kadar çalışsalar, ne kadar çok şey başarsalar da, büyük bir tatminsizlik duyuyorlar. Bu duygu bazılarında hiçbir işe yaramadıkları hissine kadar gidiyor. Huzursuzluk, gevşeyememe, sakinleşememe, geceleri uyuyamama, sürekli yorgun hissetme devam ettikçe kişinin kendini iyi hissetmemesi, sürekli sinirli bir ruh hali içinde olması ve genel sağlığının bozulmasına sebep oluyor. Kişi tam anlamıyla kısır bir döngünün içinde buluyor kendini.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply