Skip to main content
search
teknolojiyi-yasaklayin-verimlilik-tavan-yapsinb

Datassist’in katkılarıyla 24 Kasım 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Teknoloji işimizi kolaylaştıran bir araç mıdır? Yoksa gereksiz yere yeni işler yaratan sırtımıza yapışmış bir kambur mu?

Birçoğumuz işlerimizi yaparken teknolojinin getirdiği avantajları över dururuz. Gündelik işlerin işleyişinde tartışmasız teknoloji büyük bir kazanımdır. E-posta veya anında mesajlaşma gibi yöntemlerle dünyanın her yeriyle hızlı ve etkin bir şekilde iletişime geçeriz. Dosyalama, arşivleme, arama yapma gibi son derece zaman alan birçok işlemi birkaç dakika içinde halletmemiz mümkündür. Akıllı telefonumuzla yapamayacağımız şey yok denecek kadar azdır. Peki bu bizi her şeyi yapmaya muktedir kılan teknolojinin hiç mi dezavantajı, zararı yoktur?

Teknolojinin varlığımızın vazgeçilmez parçası olması bizi, deyim yerindeyse “teknoloji esiri” haline getirir. Tuvalete dahi giderken telefonumuzu yanımızda götürürüz. Toplantılara ne telefonumuz ne de bilgisayarımız olmadan girmenin anlamı bile yoktur. Hafızamızı adeta bu araçlara yüklemişiz gibi, en basit dört işlemi bile hesap makinesi olmadan yapamaz hale geldik desek çok da abartmış sayılmayız. Bir de işin dikkat dağıtma boyutu var ki, verimliliğin en büyük düşmanı. Şöyle bir düşünün. Bir toplantı sırasında kaç kez bölünüyorsunuz? Aciliyeti olan kaç işi, bambaşka bir konuyla ilgili konuşurken, araya sıkıştırmak durumunda kalıyorsunuz?

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply