Skip to main content
search
spartali-khilon-kendini-bilb

Datassist’in katkılarıyla 09 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Var mıdır kendini bilmekten daha önemli bir nitelik? Delfi’deki Apollon Tapınağı’nın üzerinde yazar Khilon’un ölümsüz sözler ‘GNOTHI SEAUTON:’ KENDİNİ BİL

Kendini bilmek neden önemli? Sınırlarını bilen insan neler yapıp yapamayacağını bilir. Sınırlarını genişletmek, yapabilirliklerini arttırmak gibi çabalar içinde olması kendini geliştirmesi anlamına gelir. Keşfetmediği yönleri, varlığını hayal dahi edemediği becerileri olabilir; kendini bilmek, bunları keşfetmekle başlar. Potansiyelini bilmek ve yaptığı işlerde başarılı olmak insanı müthiş derecede tatmin eden bir şeydir ancak kişi kendini bilmeli ve altından kalkamayacağı işlere girmekten de kaçınmalıdır.

Meşhur çocuk hikayeleri ve fabl yazarı Ezop’la ve Atinalı tiran Peisistratos’un babası Hipokrat’ın ahbabı Spartalı Khilon, Sparta’nın altın çağında, 6. yüzyılın ilk yarısında yaşamıştır. Aşırı disiplinli savaşçı bir toplum olarak tanınan Antik Sparta, ordu, eğitim, hukuk ve insan hakları alanlarında son derece gelişmiş bir şehir devlettir. Khilon, efor adı verilen ve her yıl demokratik bir sürecin sonucunda seçilen en yüksek dereceli beş yöneticiden biri olmuştur.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply