Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/sizin-calisma-stiliniz-nedirb

Datassist’in katkılarıyla 19 Nisan 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Hayalperest misiniz, yoksa aksiyon insanı mı? Hep kumanda etmeyi mi ya da çevrenizdekileri desteklemeyi mi tercih ediyorsunuz? Sizin iş yapma stiliniz nedir?

Optik illüzyon veya göz yanılsaması diye bilinen resimleri bilirsiniz. Her resme bakan kendi algısı doğrultusunda farklı şeyler görür. Aynı resim içinde gizlenen yaşlı ve genç kadın resmi meşhurdur. Kimi genci, kimi yaşlıyı görür ve bakış açısını değiştirip diğerini görmekte zorlanır. Aslında iki resim iç içedir, insanlar içinde oldukları psikolojilerine, hangi yaşta olduklarına göre, farklı bir resim görürler. Optik illüzyonlar insan algısının ne kadar göreceli olabileceğinin en iyi örneğidir. Aynı olayı iki insan çok farklı görebilir. Aynı senaryonun iki insan üzerinde yarattığı izlenim çoğu zaman oldukça farklıdır, hele ki o iki insan etkileşim halinde değilse, bambaşka deneyimler ve düşünceler ortaya çıkar. İnsanların bu farklı düşünceleri kişilik özellikleriyle ve kişilik özelliklerinden yola çıkarak edindikleri çalışma stilleriyle yakından ilgilidir.

Asana firmasının blogunda yayınlanan yazıya göre, çalışanların kişilik özellikleri, iş yapma stillerini ve takım çalışmalarını doğrudan etkilemekte. Pazarlama takımının, Carl Jung’un psikolojik tipler üzerine yaptığı çalışmaya dayanarak derlediği çalışma ile kişilerin iş yapma stilleri göz önüne alınarak takım için nasıl daha etkili çalışabilecekleri değerlendiriliyor. Çalışmaya katılmadan önce katılımcılar kişilik tiplerini saptamak üzere bir test yapıyorlar ve test sonuçlarını birbirleriyle karşılaştırıyorlar. Amaç, katılımcıların kişilik özelliklerinin kaynağına inip, takımların çalışma stillerini anlamak ve bu stil çerçevesinde nasıl daha verimli çalışılabileceğini programlamak.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply