Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/sirketler-de-kendini-gelistirebilirb

Datassist’in katkılarıyla 16 Ağustos 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Sadece bireylerin değil, kurumların da geliştirmeleri gereken alanlar var ve bu geliştirmeyi gerçekleştirecek yöneticilere büyük görevler düşüyor.

İş hayatımızda geliştirmemiz gereken alanlar, gerek bireysel düzeyde, gerekse takım, departman ve şirket genelinde sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Nelerdir bireysel olarak geliştirmemiz gereken alanlar? Kişiden kişiye büyük değişiklikler göstermekle beraber, çoğumuzun kendini eksik gördüğü alanların başında, iletişim yeteneği, topluluk karşısında konuşma, problem çözme becerisi, empati kurma gibi konular gelir.

Bir çok kurumu incelediğimizde; departman veya şirket genelinde, şirket kültürünün içine yerleşmiş, yazılı olmayan ancak herkesin orada çalışarak kısa sürede öğrendiği görünmeyen kurallar, alışkanlıklar ve iş yapış biçimleri olduğunu görürüz. Takımları bireyler oluşturur ve bu bireylerin davranış tarzları değiştikçe, takımların kolektif davranışları da değişiklik gösterecektir.

İş yerlerinde korku kültürü, iletişimsizlik, değişime gösterilen direnç, bürokratik çalışma şekli, müdürlerin mikro yönetimleri, şiddetli rekabet ortamı gibi birçok aşılması gereken sorunlar veya iyileştirilmesi gereken alanlar karşımıza çıkabilir.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply