Skip to main content
search
sevilmek-mi-sayilmak-mib

Datassist’in katkılarıyla 01 Aralık 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Neye daha çok ihtiyacınız var; İşyerinde en sevilen kişilerden biri olmaya mı yoksa en saygı duyulan kişi olmaya mı?

Çoğu zaman profesyonellerin sevilme ve saygı duyulma gereksinimlerini karıştırdıklarını görürüz. İşyerinde ikisi de gereklidir ancak birine diğerinden daha fazla odaklanmak gerekir. Etkili liderler işletme için yararlı kararlar alma konusunda yeteneklidir, diğer insanların bu kararlar sonucunda kendileri hakkında ne düşüneceğiyle ilgili endişe duymazlar.

Linkedin’de yayınladığı yazısında, Fortune 500’e giren şirketlere kurumsal danışmanlık yapan Kurumsal Eğitmen Shivani Bhagi, bilgi işlem ve yönetim danışmanlığı yapan şirketlerle çalıştığında, verdiği kararların bir kısmının çevresindekileri mutsuz ettiğini gözlemlerdi. Bhagi kısa zaman içinde, amacının popülarite yarışmasında birinci olmak olmadığının bilincine vardı ve kurum için optimum çözümler üretmenin peşine düştü.

Beraber çalıştığınız insanların sizi sevmesi son derece önemli görünebilir, insanlar sizi severse, sizin için daha bir canla başla çalışırlar. Kesinlikle kişinin sevilmesi ve iş arkadaşları tarafından benimsenmesi kariyerinde ilerlemesinde büyük rol oynar. Ancak şunu da her zaman aklınızda tutmalısınız ki, her kararınızla herkesi memnun etme şansınız yoktur. Bazı şeylerden vazgeçmek, bazı şeyleri yeniden gözden geçirmek durumunda kaldığınızda bazı kişileri kaçınılmaz bir şekilde karşınıza alacaksınız. Kendinizi, aldığınız kararlardan ayırmanız en sağlıklı çözüm olacaktır. Bu bakış açısının hem size hem de çalıştığınız kuruma büyük faydası olacaktır. Niyetiniz iyi olduğu ve kurumunuz, bölümünüz ve takımınızın yararına kararlar aldığınız sürece, kişi olarak sevilmeniz veya verdiğiniz kararların sevilmesi konusunda özel bir endişeniz olmamalıdır. Sizin iş yapma amacınız kurumunuzu daha iyi noktalara taşımaktır, herkes tarafından sevilmek değil.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply