Skip to main content
search
saat-gibi-calisan-kuresel-takimlarb

Datassist’in katkılarıyla 27 Ekim 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

90’ların meşhur fıkralarını hatırlarsınız. Bir İngiliz, bir Fransız, bir Laz diye başlar. Her toplumun farklı özelliklerini ortaya koyar, özellikle de hangi dilde anlatılıyorsa, o toplumun belli bir özelliğiyle dalga geçer, dinleyenleri güldürür. Küreselleşmeyle beraber, ancak fıkralarda bir araya gelebilen, birbirinden kimi zaman binlerce kilometre uzakta olan toplumlar bugün beraber çalışıyorlar. Matriks  takımların içinde, ayrı saat dilimlerinde, ayrı coğrafyalarda internet yoluyla haberleşiyor, zaman zaman  telekonferanslar yoluyla yüz yüze projelerinin ilerlemesiyle ilgili birbirlerine rapor veriyorlar.

Küresel ekonomide rekabetin başını çekmek isteyen uluslararası şirketler, coğrafi engelleri aşarak farklı vatandaşlıkları olan bu çalışanların verimli bir şekilde beraber çalışabilmesi için kolları sıvıyor.

Kurulan küresel takımlar dünyanın dört bir yanından en derin yerel ve bölgesel bilgiye ve deneyime sahip özel profesyonellerden oluşuyor. Bir yandan uluslararası bir çeşitliliğin avantajlarına sahip olurken, diğer yandan birçok farklı kültürden insanı bir araya getirmekle, farklı iş yapış biçimleri, stratejik işleyiş ve kurumsal yapılar açısından birbirine uzak bakış açıları da devreye girmiş oluyor. Tüm bu kültürel farklılıklar bugün iş dünyasında başarılı olmak için gerekli zenginlikler. Ancak küresel takımları yöneten yöneticiler için bu zenginlikler büyük zorluklar haline de gelebiliyor. Herkesin aynı ofisi paylaştığı homojen bir kültürün insanları söz konusu olduğunda bile başarılı takımlar yaratmak zorlu bir iş. Bir de işin içine, hem fiziksel uzaklıklar hem de kültürel farklılıkları koyduğunuzda, karşınıza başlı başına dev bir yönetim zorluğu çıkıyor. Kolaylıkla iletişimin koptuğuna, her şeyin yanlış anlaşıldığına veya yorumlandığına, beraber çalışmanın güvensizlikle beraber ciddi hasar gördüğüne şahit olabiliyorsunuz. Diğer yandan da, hiç böyle salgın gibi yayılan ve verimsizliğe giden kısır döngülere girmeden, iletişimsizlikleri çözen ve verimli projelere imza atan, sıkı çalışan küresel takımlara da rastlayabiliyorsunuz.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply