Skip to main content
search
ofkeyle-kalk-yararla-oturb

Öfkeli, sinirli, hızla parlayan insanlarla ilgili ne düşünürsünüz? Hatalar karşısında duygularına hakim olamayan bir iş arkadaşınız veya patronunuz varsa, onu nasıl idare edersiniz? Peki, siz öfkenizi nasıl kontrol ediyorsunuz?

Hintli bir bilge öğrencileriyle Ganj nehri kıyısında gezinirken birbirlerine öfkeyle bağıran bir aile görür.
Öğrencilerine döner ve “insanlar neden birbirlerine öfkeyle bağırırlar?” diye sorar.
Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” diye cevap verir.
Bilge bu cevapla yetinmez, sorusunu farklı bir şekilde sorar: “Öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir sesle söyleyebilirken neden bağırmayı tercih ederiz?”
Öğrencilerden ses çıkmaz. Bilge öfkeli insanların neden bağırdığını şöyle anlatır:
“İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar.Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”

Bilgenin anlattığı hikayeyi bilen azdır ancak toplum içerisinde öfke övülen, teşvik edilen bir duygu olmadığı kesindir. ‘Öfkeyle kalkan zararla oturur… Keskin sirke kabına zarar’ gibi öfkenin zararlarını anlatan atasözlerimiz vardır. İnsanların çoğu öfkelendiklerinde sadece o ana, olaya ve hatayı yapan insana odaklanırlar, sakinleştiklerinde pişman olabilecekleri sözler söyleyebilir, sinirlerinin kurbanı olup haklıyken haksız duruma düşebilirler. Öfke sağlıklı düşünmeyi önler. Dolayısıyla, özellikle profesyonel yaşamda öfkenin kontrol edilmesi gereklidir.

Öfke yönetimi açısından uzun zamandır kabul görmüş yaklaşım öfkeyi bastırmak, kontrol etmek üzerine kuruludur. Kişiler bir yandan öfkelenmemeye çalışırken, diğer yandan öfkelendiklerinde duygularını bastırmaya, sakin görünmeye çalışırlar. Bunu yaparken çevrelerine zarar vermek, insanları kırmak, ilişkileri bozmak, pişman olacakları şeyler söylemek veya yapmak gibi öfkenin kötü yanlarını bertaraf etmiş olurlar. Ancak her iyi şeyin kötü yanı olduğu gibi, kötü şeylerin de iyi yanları vardır. Öfkeyi tümden red ederek iyi yanları da yok etmiş olurlar.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply