Skip to main content
search
kariyerinizi-baltalamanin-10-altin-kuralib

Datassist’in katkılarıyla 16 Aralık 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Kariyerinizde bir yere gidemediğinizden mi şikayetçisiniz? Çevrenizdeki iş arkadaşlarınız başka şirketlerden teklif alıyor, şirket içi terfiler söz konusu olduğunda hep başkalarının adı geçiyor, siz ise kendinizi görünmez gibi mi hissediyorsunuz? Hep talihsizliğinizden şikayet ediyorsunuz, haksızlığa uğruyorsunuz, her şey kontrolünüz dışında gelişiyor… Gerçekten de öyle mi?

Fast Company yazarı Stephanie Vozza’ya göre, iğneyi başkalarına çuvaldızı kendinize batırmanın zamanı gelmiş olabilir. Çevrenizdekileri suçlamak, her türlü hatayı, talihsizliği veya olumsuz gelişmeyi kendiniz dışındaki etkenlere bağlamak aslında işin kolayına kaçmak ve kaderci bir şekilde durumunuzu kabullenmek anlamına geliyor. Böyle bir bakış açısı yerinde saymanızın en büyük sebebi. Tarafsız bir durum değerlendirmesi yapın ve kontrolü elinize alın.

Uzmanlar, işyerinde ilerleme konusuna gelince birçok çalışanın söyledikleri ve yaptıklarının kariyer hedefleriyle doğrudan çeliştiğini söylemekte. Bazı insanlar kariyerinde ilerlemek için agresif davranışlarda bulunuyorlar, çevreleri tarafından itici olarak görülüyorlar ancak yaptıklarının sonuçlarının farkında bile olmuyorlar, iş arkadaşları ve yöneticilerinde olumlu izlenimler bıraktıklarına inanıyorlar. Maalesef gerçek tam tersi.

Terfi veya zam almak için, en iyi yöntem doğrudan istemek olabilir ancak isterken neler yapılmaması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply