Skip to main content
search
degisim-yelpazesi/kariyerinizin-her-evresinde-degistirmeniz-gereken-4-is-aliskanligib

Datassist’in katkılarıyla 04 Ekim  2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

General Electric (GE) yöneticisi, Danielle Merfeld, Fast Company için kaleme aldığı yazıda liderlik rolleri genişledikçe iş yapma metotlarını değiştirmeyi öğrendiğini yazar.

Henüz kariyerinin ilk yıllarındayken, GE’nin Küresel Araştırmalarının bir parçası olan semikondüktor laboratuvarında, 15 kişilik bir takımı yönetmeye başlar. Kariyerinin o döneminde bu rol büyük bir adımdır, oysa bugün Merfeld 28 laboratuvarda çalışan 500 kişinin üzerinde araştırmacı ve araştırma merkezlerindeki 2000 kişiyi yönetmektedir. O ilk değişim – takım elemanı, kontribütör rolünden lider rolüne geçiş kolay değildir, bu adım Merfeld’e kariyeri boyunca yapacağı kariyer değişikliklerinde nasıl hareket etmesi, büyük resmi, stratejisini ve önceliklerini nasıl belirlemesi gerektiğiyle ilgili önemli ipuçları vermiştir.

Merfeld’in sırrı önceliklerini belirlemesindedir. Önce büyük resmi ve yapılması şart olan birkaç ana maddeyi görür, analiz eder ve işe koyulur. Her ay yapılması gereken 3 şey nedir belirler ve her gününü bu 3 şeyi yerine getirmek üzere ayarlar. Yeni bir rol veya fırsat önünüze çıktığında, iş önceliklerinizi ve alışkanlıklarınızı yeniden belirlemeniz gerekir. Birçok bilinmeyen vardır. Neyi nasıl yapacağınızı, nelerin işe yarayacağını kestirmeniz zordur. Bu öncelikleriniz sadece işle de sınırlı kalmaz, iş dışındaki hayatınız, aileniz, öncelikleriniz hayatınızın dönemlerine göre büyük değişiklikler gösterecektir. Tüm değişikliklere rağmen, belli prensipler doğrultusunda ilerlemeniz işlerinizi kolaylaştıracak, doğru yolu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Merfeld bu prensipleri dört ana maddede toplar:

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply