Skip to main content
search
iyi-ucret-kariyer-imkani-calisan-bagliligi

Datassist’in katkılarıyla 16 Nisan 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Bu hafta Değişim Yelpazesi’nin konuğu Yeni İK Danışmanlık Grubu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Türker Baş. Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yönetim alanında dersler veren Prof. Dr. Baş, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de çalışan bağlılığı konusunda yapılan en kapsamlı araştırmayı tamamladı. Kendisiyle çalışmanın sonuçları üzerine konuştuk, Türkiye’de ideal işyeri neresidir, çalışan bağlılığı nelere dayanır gibi sorulara cevap bulduk.

Türkiye’de yapılan en geniş çalışmayı gerçekleştirdiniz. İdeal İşyeri Araştırmasına farklı sektörlerden, farklı unvan ve deneyimlere sahip 10.000’in üzerinde profesyonel katıldı. Bizlere çalışmanın amaçları ve içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Aslında çalışmanın temelleri yaklaşık beş yıl öncesine dayanıyor. Türkiye’ye özgü bilgi birikimi oluşturma düşüncesiyle Yeni İK Danışmanlık Grubu’nu kurduğumuz günden bu yana; kurumsal itibar, örgütsel çekicilik, çalışan motivasyonu ve aidiyeti konularında çok sayıda araştırma gerçekleştirdik. Ayrıca, verdiğimiz danışmanlıklar kapsamında pek çok şirketin insan kaynakları sistemlerini derinlemesine inceleme fırsatı bulduk. Bu açıdan, İdeal İşyerleri Araştırmasını bu beş yıllık süre içerisinde ulaştığımız sonuçların, Türkiye genelini temsil eden geniş bir örneklem üzerinde test edilmesi olarak görebilirsiniz.

Çalışmanın içeriğine gelince, bu araştırmada, geleneksel anketlerden farklı olarak katılımcılara “Şirketinize ne ölçüde bağlısınız?” gibi bir soru yöneltmedik. Bunun yerine onlardan çalışmayı arzuladıkları şirketleri geniş bir liste içinden seçmelerini ve öncelik derecesine göre sıralamalarını istedik. Analiz sırasında, katılımcıların halen çalıştıkları şirketleri listeye yerleştirip yerleştirmemelerini ya da yerleştirdikleri sırayı göz önüne alarak bir “Bağlılık Endeksi” oluşturduk. Bu yaklaşım daha kesin ve güvenilir sonuçlar elde etmemizi sağladı. Ayrıca, bu sayede şirketler arasında karşılaştırma yapma fırsatı bulduk.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply