Skip to main content
search
isyerlerinde-kabalik-neden-bulasicib

Datassist’in katkılarıyla 01 Eylül tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda psikologlar kabalığın aynı çevrelerdeki insanlar arasında hızla yayıldığını göstermekte. İşyerleri bu çevrelerin canlı örneği.

Baş tanrı Zeus, tanrıların ateşini Olympos Dağı’ndan çalıp, insanlara götürerek ilk devrimi gerçekleştiren Prometheus’u ve ona yardım eden suç ortaklarını (erkekleri) cezalandırmak için binbir kötü düşünceye dalar. Bütün kötülükleri beyin süzgecinden geçirdikten sonra aklına, bu kötülükleri içinde barındıran bir varlık yaratma fikri gelir. Bütün kötülükleri içinde barındıran bu varlığın adı ise ‘kadın’dır. Tabi bu varlığa kadın demeden önce yaradılış öyküsünü anlatmak yerinde olacaktır.

Pandora’nın kutusunun hikâyesini bilirsiniz. Tanrıların Tanrısı Zeus, ondan habersiz tanrıların ateşini Olympos Dağı’ndan çıkarıp, insanlara götüren Prometheus ve ona yardım eden diğer tanrıları cezalandırmak için yollar arar. Onları cezalandıracak bir varlık yaratmaya karar verir, bu varlığın içinde binbir kötü düşünce olacaktır. Bu varlık bir kadındır, adı da Pandora’dır. Kadını yaratma görevini demirci oğlu Hephaistos’a verir, o da Afrodit’in güzelliğini esas alarak dünyalar güzeli bir kadın tasarlar. Dış görünümü ne kadar güzelse, içi o kadar kötülüklerle doludur. Tüm tanrılar Pandora’ya farklı nitelikler ve süsler hediye ederler, işte bu nedenle adı tüm tanrıların armağanı anlamına gelen Pandora olur. Zeus, Pandora’ya can verdikten sonra, Pandora’nın eline bir kutu tutuşturur ve onu Prometheus’un kardeşi Epimetheus ile evlenmek üzere yeryüzüne gönderir. Epimetheus, ağabeyinin uyarılarına rağmen, Pandora’ya karşı koyamaz ve onunla evlenir. Kötülük, yalan dolan, hastalık, sıkıntı gibi tüm kötülükler Pandora’nın kutusuyla beraber dünyaya gelir. Pandora kutuyu açmaması konusunda sıkı sıkı tembihlidir ancak merakına yenik düşer ve kutuyu açar, tüm kötüler açığa çıkar. Büyük zorluklarla kutuyu kapadığında kutunun içinde sadece umut kalmıştır. Tüm bu kötülüklerin açığa çıkmasıyla beraber, insanlar arasında hızla yayılmış, insanların bakış açıları, beklentileri ve davranış şekilleri kökünden değişmiştir.

Bu mitolojik efsane bugünden, kötü alışkanlıkların yayılması açısından, çok da farklı değildir. Küçük ya da büyük kötülükler belli bir ortama bulaşınca hızla yayılır, çevredeki insanları etkisi altına alır. Kabalık da bu küçük çaplı kötülüklerden biridir. Olumlu düşünce ve verimli çalışma için iş ortamından uzak tutulmalıdır.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply