Skip to main content
search
isyerinde-ask-nefret-iliskilerine-dikkatb

Datassist’in katkılarıyla 26 Ocak 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

İşyerinde herkesle aranız iyi mi? Peki ya, sizden bir ay önce başlayan sizin her çalıştığınız projeyle ilgili bir yorumu olan genç yönetici? Bazen iş çıkışı sporda karşılaşıyorsunuz ve dostça bir sohbet geçiyor aranızda, bazen de birbirinizi iğnelemeden bir cümle çıkmıyor ağızlarınızdan… Arkadaş mısınız? Yoksa düşman mı?

İşyerinde ilişkiler karmaşıktır. Çalışma arkadaşları bir taraftan birbirleriyle yarışırken, diğer taraftan ortak işlerin başarıya ulaşması için beraber çalışırlar. Arkadaş bildiğiniz sırlarınızı paylaştığınız iş arkadaşlarınızın sizinle ilgili dedikodular çıkardıklarını duyarsınız. Sizi destekleyen iş arkadaşlarınız yeri gelir herkesin içinde sizi kötü gösteren sözler sarf ederler. Bu kişiler için İngilizce’de kullanılan kelime ‘frenemies’dir, friends (arkadaşlar) ve enemies (düşmanlar) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuş uydurma bir terimdir frenemies.

Harvard Business Review’de yayınlanan makaleye göre, araştırmacılar işyerinde sıklıkla görülen bu tür karışık duygular içeren ilişkileri çalışmalarına dahil etmiyor. Çalışmaların konusu ya sağlam çalışan dostlukları üzerine ya da yıkıcı rekabet, düşmanlık gibi negatif ilişkiler. Oysa, arada kalan bu inişli çıkışlı ilişkiler işyerinin gerçeklerini ve çalışma arkadaşları arasındaki gündelik dinamikleri daha net bir şekilde aktarıyor.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply