Skip to main content
search
VE

Datassist’in katkılarıyla Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Yurtdışındaki profesyonellerin sürdüğü yaşam her zaman bir gelir farkını ve ayrıcalıklı konumu çağrıştırır. Expat denince aklımıza ilk gelen farklı bir ülkede yaşayan creme de la creme kitle. En geniş tanımıyla expat, doğduğu ve yetiştiği ülkenin dışında yaşayan insanlara verilen isimdir.

İşgücü dolaşımında, yukarıdakiler ve aşağıdakiler

Datassist’in katkılarıyla Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Yurtdışındaki profesyonellerin sürdüğü yaşam her zaman bir gelir farkını ve ayrıcalıklı konumu çağrıştırır. Expat denince aklımıza ilk gelen farklı bir ülkede yaşayan creme de la creme kitle. En geniş tanımıyla expat, doğduğu ve yetiştiği ülkenin dışında yaşayan insanlara verilen isimdir

Ancak, günümüzde daha yaygın olarak expat terimiyle, şirketleri tarafından belli görevlerde çalışmak üzere yabancı bir ülkeye gönderilen profesyoneller kastedilir. Aslında, yurtdışında çalışan profesyoneller günümüzde ikiye ayrılmış durumda: Bir yanda üst düzey yöneticileri, belli bir konuda uzmanlaşmış aranan kişi haline gelmiş expat profesyoneller; öte yanda, diğer expatlar gibi yine farklı bir ülkede çalışan ancak onların aksine orta düzeydeki işlerde ve düşük ücretlerle çalışan bir grup var.

Bu iki grup vatanlarından uzakta yabancı bir ülkede farklı yaşamlar sürdürmekte, geniş anlamıyla expat yaşamının ne kadar farklı standartlarda yürütülebileceğini göstermekte.

Yazının tamamını okumak için hrpozitif’i ziyaret edebilirsiniz.

DBS

Leave a Reply