Skip to main content
search
hala-on-yaz-mi-yaziyorsunuz-bir-de-agri-yazisini-deneyinb

Datassist’in katkılarıyla 03 Kasım 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

İnsan kaynakları alanında yükselen trendlere dikkat çeken yazılarıyla LinkedinPulse’da birçok takipçisine hitap eden Human Workplace’in CEO’su LizRyan, özgeçmişinizle beraber ön yazı gönderme devrinin kapandığını söylüyor ve artık işverenlerin sizi işe alması için farklı bir yaklaşım benimsemelerini öneriyor.

İş arama ve işe alım devri değişti ancak birçoğumuz bunun farkında değiliz. Kırk yıl önce nasıl yapılıyorsa bugün de iş ilanlarına aynı şekilde başvuruyor, yüzlerce hatta binlerce başvuru içinden bir şekilde sıyrılıp görüşme sürecine dâhil olmak için dua ediyoruz. Aslında bu süreç sonucunda beklentimiz bir mucizenin gerçekleşmesi. Bir rüzgâr çıkacak, basılmış özgeçmişlerin arasından bizimki en üstte kalacak şekilde tüm CV’leri dağıtacak ve işte o an işe alımdan sorumlu kişi bu olağanüstü CV’yi fark edecek… Beyaz atlı prens hikâyelerine yakın bir senaryo…

Ya da tüm CV’lerin basılmadığı günümüz şartlarında web bazlı başvurular arasında sizin CV’niz tüm filtrelere tutunarak işe alımcının dikkatine layık olan bir düzine CV’nin arasında yerini bulacak. Belki de bu şanslıazınlığın yanında olabilirsiniz ancak çoğu zaman yüzlerce başvurunun yüzdüğü o derin havuzda boğulmak iş arama sürecinizin bir parçası olacaktır.

Postaya verilen başvuruların yerini email ile gönderilen ön yazı ve CV’ler aldı, onca yıl içerisinde en büyük değişiklik web bazlı sistemler üzerinden başvuru yapmak diyebilriz. Oysa başvurulardaki yazı üslubu, biçimi, kullanılan dil otuz yıldır hep aynı.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply