Skip to main content
search
girisimcilik-yasta-degil-bastab

Datassist’in katkılarıyla 17 Mart 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Akıl yaşta değil baştadır atasözünü bugün girişimciliğe uyarlamanın zamanı geldi. “Girişimcilik” yaşta değil başta… Lise çağından üniversite sıralarına 30’lu yaşların başına kadar her yaştan genç girişimcinin çevresini ve dünya genelindeki insanların yaşamını nasıl etkilediğini görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yazdığı blog yazısında Seth Godin kabak çekirdeklerinden bahsediyor. Kabak çekirdekleriyle yapacağınız iki şey var diye başlıyor yazısına. İlk seçenek; kabak çekirdeklerini yiyebilirsiniz, mükemmel bir protein kaynağından besin almış olursunuz. Diğer seçenek, kabak çekirdeklerini toprağa ekersiniz ve size yüzlerce kabak çekirdeği geri getirmesini sabırla izlersiniz. Azimli bir şekilde toprağına kabak çekirdeği eken çiftçi çoğu zaman bir dolu bal kabağı ve binlerce kabak çekirdeği sahibi olur. Diğer yandan, tüm çekirdekleri yemek için saklayan kişi ne uzar ne de kısalır. Para ve yatırım da benzer bir seyir izler, girişimler, fikirleri ve üretimleri de…

Girişimci ruh doğuştan mı gelir yoksa insanın deneyimleri ve bilgi birikimiyle zaman içinde mi şekillenir günümüzün en klişeleşmiş tartışmalarından biri. Yaratıcı doğulur mu yoksa yaratıcılık geliştirilebilir bir yetenek mi sorusuna benzer. Başarılı girişimcilerin erken yaşlardan itibaren ortak özelliklerde birleştiğini düşünebilirsiniz. Belli bir konuya duydukları tutku derecesindeki ilgi, bu konuya uzmanlaşma seviyesine varan yoğunlaşma, uzun saatler bıkmadan çalışmak, risk almaktan korkmamak ve çevrelerindeki insanları kendilerini ileriye taşıyacak insanlardan seçmek. Bu ortak noktaların haricinde o kadar çok farklılık vardır ki girişimcilerin arasında… Çalışma alanları, karakterleri, yaşları, geçmişleri, eğitimleri, yaşadıkları çevre vs… saymakla bitmez.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply