Skip to main content
search
girisimcilik-oncesi-altyapinizi-hazirlayinb

Datassist’in katkılarıyla 06 Nisan 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Masa başı işinizden ayrılıp, girişimciler dünyasına katılmayı planlıyorsunuz. Her sabah ve akşam aklınızda yeni işiniz ve bitmek bilmeyen bir yapmanız gerekenler listesi var. İşte bir yenisi: Tam zamanlı işinizi bırakıp, kendinizin patronu olmadan önce yapılacakların sıralı tam listesi.

Başarılı girişimcilerin çoğu tam zamanlı işlerini bırakıp kendi işlerinin başına geçmeden, bir ara dönem yaşarlar. Bütün gün maaşlı işlerinin başında çalışırken, gecelerini kendi işlerini planlayarak, hesap kitap yaparak, yeni müşteriler edinmek için sosyalleşerek geçirirler. Kimi zaman her şey basit bir fikirle başlar, üzerinde kişinin çalışmasıyla olgunlaşır, beraber çalışabileceği kişilerle güçlerini birleştirmesiyle işler daha da büyür, yeni oluşum için bir vizyon oluşur.

Bu süreç bir tırtılın kozasının içinde kelebek olmayı beklemesine benzer ancak bu zaman dilimi kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilir. Bazı fikirlerin sağlam iş planlarına dönüşmesi aylar hatta yıllar alabilir. Bu süre içinde yapılacak çok şey vardır: araştırma, deneme yanılma ile varılan sonuçlar, projeksiyonlar, planlama, bütçeleme fazları birbirinin içine girer, girişimci milyonlarca kez bu planlama aşamalarının üzerinden geçer, hatalar yolda düzelir, yeni bulgular eklenir, piyasa şartlarına göre fikirler şekillenir.

Son ürüne giden bu yolculuk kendi içinde kocaman bir maceradır. Girişimci kendi bebeğini büyütmenin heyecanı içinde yaşam deneyimi kazanır. Öyle bir zaman gelir ki, artık bu iş kişinin daha fazla zaman ayırmasını, tüm dikkatini ve daha yoğun mesai saatlerini gerektirir, işte o zaman tam zamanlı işe veda edip, yeni şirketin başına geçme zamanı gelmiş demektir. Ancak en önemli soru o zamanın ne zaman olduğunu doğru değerlendirmede gizlidir. Ne zaman doğru zamandır? Tam zamanlı işinizi bırakmadan neleri tamamlamış olmanız gereklidir?

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply