Skip to main content
search
en-son-ne-zaman-tesekkur-ettinizb

Datassist’in katkılarıyla 05 Ocak 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Teşekkür etmek sihirli güçlere sahip. Karşınızdaki kişinin işine verdiğiniz değeri ve saygıyı gösterin. Göreceksiniz iş daha hızlı ve özenli bir şekilde yapılacak ve size seve seve yardım eden bir arkadaş kazanacaksınız.

Teşekkür etmek insanoğluna verilmiş farkındalıkların başında gelir. Teşekkür etmek insanları birbirine bağlar. Hiç tanımadığınız bir insanla ilişki kurmak veya yardımını istemek için söze teşekkürle başlamak, ilk tanışmada sıcak bir gülümseme ve sıkı bir el sıkışla iyi bir izlenim bırakmak gibidir.

American Psychological Association’ın (Amerikan Psikoloji Derneği) çıkardığı Emotion (Duygu) adındaki online yayında yer verilen makalede, Avustralya’daki University of New South Wales’te psikoloji profesörü Lisa Williams ve Gonzaga University’den Monica Bartlett teşekkür etmenin yeni ilişkiler kurmadaki önemini göstermekteler.

Williams ve Bartlett oldukça pragmatik bir yöntemle bir çalışma modeli oluşturmuşlar: 70 üniversite öğrencisi, lise öğrencilerinin üniversiteye başvurmak için yazdıkları kompozisyonları değerlendirmekle görevlendirilir. Bir hafta sonra, lise öğrencileri kendilerine yardım eden üniversite öğrencilerine kompozisyonlarıyla ilgili değerlendirmeyi aldıklarına dair birer mektup yazarlar. Öğrencilerin sadece yarısı mektubunda teşekkür eder, diğer yarısı mektubunda teşekküre yer vermez.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply