Skip to main content
search
egitim-her-seyi-kucaklarb

Datassist’in katkılarıyla 23 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Günümüzün popüler klişesi ‘her şeyin başı eğitim’ köklerini Yunan Antik Çağ filozofu Korintoslu Periandros’tan almıştır.
Kazandığı zaferlerle kolonilerini artıran, ülkesi Korintos’un ekonomisini güçlendiren ve her tür problemin üzerine giden acımasız tiran Periandros insan ruhunu besleyen sanat ve eğitimi hep el üstünde tutmuştur.

Gün içinde karşılaştığımız olumlu olumsuz birçok olayda takdir eder veya hayıfl anır, her şeyin başı eğitim diye iç geçiririz. Eğitimden kastımız çok küçük yaştan başlayan ve yaşam boyu devam eden öğrenme ve kendini geliştirme sürecidir. İnsanın kendine yeten donanımlı bir birey haline gelebilmesi için aileden başlayan, okulla ve çevreyle devam eden uzun bir yolculuğa atılması gerekir. Bu yolculuk anne rahminden çıktığımız o ilk ağlamayla başlar, son nefesimize kadar devam eder. İnsan ölene dek yeni şeyler öğrenmek için programlanmıştır. Zamanla her şey değişir, değişime ayak uydurmak için ise öğrenmeye açık olmak gerekir. Yeni şeyleri öğrendikçe onlara alıştıkça, yararlarını gördükçe kendimizi iyi hissederiz, yeni dünyaya aidiyetimiz artar. Korintoslu bilge Periandros’un yüzyıllar önce söylemiş olduğu gibi: Öğrendikçe her şeyi kucaklarız.”

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply