Skip to main content
search
cok-dinleyin-az-konusunb

Datassist’in katkılarıyla 02 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Rodoslu Kleobulos “Dilinizi tutun” der. Ta o zamanlardan insanın en büyük zaafının dil olduğunu saptar ve çağdaşlarını uyarır: Çok dinleyin, az konuşun.

Dilimizden ne çok çekeriz değil mi? Bazen düşüncelerimizi süzgeçten geçirmeden konuştuğumuz için, bazen doğru ifade edemediğimiz için, bazen düşünmeden konuştuğumuz için, bazen de doğrucu Davut olduğumuz için… Sebepler çok farklı olsa da, sözlerimiz bizi rezil de eder, vezir de. Kleobulos ‘dinlemeyi sevmeli, gevezeliği değil’ diye bir başka sözle konuşmaktan çok dinlemenin önemini vurguluyor. Bugün hepimizi konuşma canlısıyız, kaçımız ben çok iyi bir dinleyiciyim diyebilir ki? Gerçekten…

Kimdir bu Kleobulos?

Rodos’un kıyı kentlerinden Lindos’un hükümdarı Kleobulos güçlü karakteri, yakışıklılığı ve bilgeliğiyle dillere destandır. Herkül’ün soyundan geldiği söylenir. Ayrıca, bulmaca şiiirleriyle meşhur bir şair ve şarkı sözü yazarıdır. Döneminde yaşayan diğer filozofl ar gibi, genç yaşta felsefe öğrenmek için Mısır’a seyahat etmiş, belli bir süre orada eğitim almıştır. Mısır’dan dönüşünde Lindoslu hoş ve cana yakın bir kızla evlenmiş, sakin ve mutlu bir evlilik yaşamı sürdürmüştür. Antik Filozofl arın Hayatı adındaki kitabında, yazar François de Salignac de la Mothe, Kleobulos’u ‘yedi bilgenin en mutlusu’ diye tasvir eder.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply