Skip to main content
search
calismayi-hayal-ettiginiz-ideal-isi-kendiniz-yaratinb

Datassist’in katkılarıyla 04 Ağustos 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Hangi yaşta olursanız olun ideal işinizi kendi kendinize yaratma gücüne sahipsiniz.

Çalışan orta yaş kadınlara kariyer danışmanlığı hizmeti veren JackieHarder, LinkedinPulse’ta yayınladığı yazısında 30 yıllık iş yaşamında farklı roller üstlenmiş bir kadın yöneticinin karşılaştığı sorunla başlıyor:

Soru: Birkaç yıl önce bir firma satın aldım. Kâğıt üzerinde herşey gerçek olamayacak kadar iyiydi. Gerçekten de öyleymiş. İşletmenin içinde bulunduğu birçok problemden dolayı işi kaybettim ve yatırdığım tüm para da yandı gitti.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, şimdi de iş bulamıyorum. Yaptığım birçok iş başvurusuna geri dönüş bile almıyorum. Görüşmelere gittiğimde ise, görüntü aynı: benden 30 yaş genç bir İK direktörü karşımda oturuyor ve her haliyle beni işe almayacağını belli ediyor. Hiç kimse, doğrudan, bu işi yapmak için çok yaşlısın demiyor ancak işe alınmama sebebimin yaşım olduğunu satır aralarına saklanan imalardan, görüşmeyi yürüten kişinin bakışlarından kolaylıkla hissediyorum.

Hayalimdeki iş diyebileceğim ve tanımı adeta benim için yazılmış bir işe başvurup ret cevabı aldığımdan beri, iş aramayı bıraktım. Daha 55 yaşındayım ancak benimle aynı havuzda değerlendirilen adayların benden en az 10 yaş genç olduğunun da farkındayım… Peki şimdi ne yapmalıyım?

Cevap: Yaşlanmanın iş dünyasına yansıması ve önünüze bir engel olarak çıkması hiç de hoş birşey değil. İronik bir şekilde çoğu zaman medyada bu durumun tam tersi; çoğu zaman 50 yaş üzerindeki çalışanların işlerine devam etmeleri sonucunda gençlere fırsat verilmediği konusu işleniyor. İşin özü pek tabii ki şu; her yaşın kendine göre zorlukları var ve bütün mesele bu zorlukları avantajınız haline getirebilmekte. Ama nasıl?

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply