Skip to main content
search
bilgisayarlar-defter-ve-kalemin-yerini-tutmuyorb

Datassist’in katkılarıyla 12 Ağustos 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Teknolojinin altın çağındayız. Yapılacaklar listemiz, takvimimiz, yazışmalarımız hep bilgisayarımızda, akıllı telefonumuzda veya tabletimizde. Ancak çalışmalar, hiçbirinin kâğıt ve kalemin yerini tutamadığını gösteriyor.

En son ne zaman bilgisayarınız olmadan bir toplantıya girdiniz? Yoksa ben kalem kâğıttan vazgeçmem diyenlerden misiniz? Muhtemelen çevrenizdekiler sizi eski kafalı biri olarak görüyorlar. Bir şey söylemeseler de mis gibi bilgisayar varken, kalem kâğıda ne gerek var diye içlerinden geçiriyorlar.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, bilgisayara not almak son derece mantıklı. Not alırken doğrudan word veya google dokümanın içine anahtar kelimeleri yazmak, bizi toplantı sonrasında toplantı notlarını kaleme almaktan kurtarıyor. Henüz masanıza dönmeden çalışma arkadaşlarınızla toplantıda alınan kararları ve yapılacaklar listesini, sözü edilen web bazlı kaynakların linkleriyle beraber, herkesle paylaşabilirsiniz. Hatta toplantıya fiziken katılamayan kişilere telekonferans yoluyla ulaşır, chat modundan notları onlara da gönderebilirsiniz. Dijital not almak sizi her türlü web kaynağına yakın hale getirir, her şeyin elinizin altında olması sayesinde işlerinizi zaman kaybetmeden halledersiniz. Kısacası, dijital not almanın tercih edilmesinin sebebi moda olmasından çok, kolay olmasındandır.

Peki, klasik not almak öldü mü? Kâğıt kalem geçmişte mi kaldı? HAYIR. Tam aksine, çalışmalar kâğıt kalemin bilgisayardan daha etkili bir yöntem olduğunu göstermekte. Harvard Business Review’de Maggy McGloin’un yazdığı makaleye göre, Princeton Üniversitesi’nden Pam A. Mueller ve UCLA’dan (University of California, Los Angeles) Daniel M. Oppenheimer’in çalışması dizüstü bilgisayara veya tablete not alındığında yeni bilgilerin kâğıt kalemle alınan notlara oranla daha az hafızada kaldığını göstermekte. Bilgisayara yazarken birçoğumuz kelimesi kelimesine yazmaya odaklanıp söyleneni anlamak üzerinde durmayız. Zihnimizi analitik bir şekilde çalıştırmadan tüm bilgileri yazmak önceliğimiz olur.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply