Skip to main content
search
babalarin-bez-degistirme-zamani-geldib

Datassist’in katkılarıyla 08 Aralık 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Doğum izni doğuranındır diye düşünebilirsiniz. Facebook ile hayatlarımızı dijital resimler halinde paylaşılır kılan Zuckerberg, yeni baba olan kendine ve tüm çalışan yeni babalara bebekleriyle ilgilenme zamanı veriyor. Hem de 4 ay!

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in yeni dünyaya gelen kızı Max ile zaman geçirebilmek ve eşi Priscilla’ya destek olmak için iki ay doğum izni kullanacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Zuckerberg’in kişisel bir tercih olarak nitelediği bu kararı Facebook üzerinden milyonlar tarafından paylaşıldı ve gazetelerde, teknoloji, insan kaynakları ve yönetim web yayınlarında büyük ilgi uyandırdı. Zuckerberg’in Facebook’taki aktif görevine iki ay ara vermesi çok da büyük bir sürpriz olarak karşılanmadı, zira Fortune 500 şirketler listesine girmiş 1984 doğumlu ilk mileniyal nesil CEO Zuckerberg, yaşıtları gibi iş-yaşam dengesine ve çocukları için zaman ayırma gerekliliğine inanmakta.

Zuckerberg’in bu kararı kendisi için kişisel bir seçimden öte bir şey olmasa da, Facebook, iş dünyası, teknoloji sektörü ve daha da büyük resme bakıldığında kadın-erkek eşitliği açısından büyük açılımlara yol açacağa benziyor.

İki aylık doğum izni süresi özellikle de bir baba için oldukça uzun bir ara olarak görülebilir ancak bu Facebook’un kurucu CEO’sunun hak ettiği doğum izninin sadece yarısı. Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook, cinsiyetten bağımsız olarak, Amerika içinde ve dışında görev yapan tam zamanlı çalışanlarına 4 aylık ücretli izin vermekte. Bu genişletilmiş izin özellikle yeni babalar ve aynı cinsiyetten partnerler için büyük bir yenilik.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz

DBS

Leave a Reply