Skip to main content
search
artik-urfalardada-oxford-varb

Bangladeş asıllı Salman Khan, Khan Akademi’yle uzaktan eğitim algısını kökünden değiştirmeyi başarmış durumda. Eğitim imkanı olmayan kesimlere temel eğitim imkanı sağladığı gibi, İngiltere ve Amerika’daki prestijli eğitim kurumlarına örnek oluyor.

Eğitimin teknolojiyle harmanlanması eğitimde devrim niteliği taşıyor. Eğitim interneti olan her eve, kasabaya, köye ulaşıyor, çocuklar fiziksel olarak okula gitmeden dahi eğitim alabiliyorlar. Bu mucizevi değişim dünyanın en yoksul yerlerinde Hindistan’da, Afrika’da ve Asya’nın en ücra köşelerinde öğrenmek isteyen herkese fırsatlar sağlıyor. İnternet üzerinden temel eğitim veren başarılı kurumların başında Khan Akademi geliyor. Kurucusu Salman Khan hazırladığı videolarla dünyanın her yerinden gençlere ulaşıyor, videoları sınıflarda izleniyor, öğretmenlere destek oluyor. İngiltere ve Amerika’daki prestijli eğitim kurumlarına basit ve etkili bir yöntemle klasik eğitim nasıl zenginleştirilir, teknoloji eğitimi nasıl tamamlar gösteriyor.

Eğitimin dönüşümüne bilfiil şahit oluyoruz

Geçtiğimiz senelerde yaşam boyu eğitim klişeleşmiş kavramlardan biri haline gelmişti. Bir eğitmen verdiği çalıştayda karşısındaki profesyonellere öğrenmenin yaşının olmadığını kanıtlayan kısa videolar izletir, işe alım görüşmelerinde insan kaynakları yöneticileri şirketlerinin çalışanın sürekli öğrenmesi ve kendini geliştirmesi için çeşitli programlar tasarladıklarını övünerek dile getirirdi. Bu eğitimlerin ne kadarı amacına ulaşırdı, ne kadarı gönüllü olarak çalışanların ilgiyle katılmak istedikleri konular olurdu uzun bir tartışma konusu olabilir.

Bugün ise, eğitim kararı el değiştirmiş durumda. İşinizde yer aldığınız bir proje için bilgisayar programlamanız mı gerekiyor veya kariyer değişikliği mi yapmak istiyorsunuz? Yazılım öğrenmek için DevBOOTCamp veya App Academy’den ders alabilirsiniz. İstatistikle ilgili bilgilerinizi mi tazelemek istiyorsunuz? edX üzerinden the University of California–Berkeley’in verdiği ücretsiz bir derse yazılabilirsiniz. Japon üretim sistemini hatırlayan Just-in-Time yani tam zamanında eğitim böyle bir şey. Ne zaman yeni bir yetiye veya bilgiye ihtiyacınız varsa, o zaman öğrenmeniz mümkün. İnternet üzerinden ve ücretsiz olarak. Bir sene önceden planlar yapmanıza, önemli bir finansal yükün altına girmenize gerek yok. Her şey anında ve bedava. Size gereken tek şey öğrenme isteği.

Kısacası, artık ne öğrenmemiz gerektiğini ve öğrenmek istediğimizi bize kimse söylemiyor. Biz, okul öncesi çağdan ölene kadar her yaştan bireyler olarak, öğrenmek istediklerimizi – en basit konudan ve seviyeden en karmaşığa –kendi tayin ettiğimiz zaman aralığında, istediğimiz sürede ve hızda öğrenebiliyoruz. Yani, eğitimi özgürleştiriyoruz ve gönüllülük esasına dayandırıyoruz. Gönüllü ve istekli bir şekilde çalışmak eğitime bambaşka bir tazelik ve coşku katıyor.

Bugünün eğitimi diye sözünü ettiğimiz eğitim bir ütopya değil. Web bazlı eğitim veren Khan Akademi’de bugün 2400’ün üzerinde video mevcut. Her ay milyonlarca öğrenci ve yüzbinlerce öğretmen ilkokuldan üniversite seviyesine kadar Fen, Matematik, Sosyal Bilimler, Amerikan üniversitelerine giriş testi hazırlıkları gibi birçok alandaki bu videoları izliyor. Videolarda öğretmenler dersi anlatırken, sistemdeki web bazlı testlerle öğrencinin konuyu ne kadar anlayıp anlamadığı kontrol ediliyor.

Khan Akademi’nin önemli bir misyonu var: herkesin internet üzerinden ulaşabileceği global standartlarda ücretsiz eğitim sağlamak.  Öğrenci, öğretmen, müdür, kursiyer… kim olursanız olun Khan Academy’nin çoğu videolardan oluşan kaynakları hepinize açık. Khan Akademi gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde okula giden öğrencilere destek olacak materyali sunarken, Hindistan’ın birçok yerinde ekonomik nedenlerden dolayı okula gidemeyen çocuklara evlerinde okuma şansı veriyor.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply