Skip to main content
search

Kaynak: Datassist / Değişim Yelpazesi, Dünya Gazetesi

Apple'ın Kurucusu Steve Jobs'tan 12 Ders

Steve Jobs, jenerasyonumuzun en başarılı girişimcisi. Küçük yaşta yetim kalan Jobs, üniversiteyi yarıda bıraktı, arkadaşlarının evinde yerde yatarak, karnını kola kutularının depozitolarından kazandığı para ile doyurdu. Ve günün birinde Apple Computer’ı yarattı.

Kaynak: Datassist / Değişim Yelpazesi, Dünya Gazetesi

Apple'ın Kurucusu Steve Jobs'tan 12 Ders

Steve Jobs, jenerasyonumuzun en başarılı girişimcisi. Küçük yaşta yetim kalan Jobs, üniversiteyi yarıda bıraktı, arkadaşlarının evinde yerde yatarak, karnını kola kutularının depozitolarından kazandığı para ile doyurdu. Ve günün birinde Apple Computer’ı yarattı.

Ortalama kalite fikrinde birleşen kalabalığa karşı her dönem kalitesini savundu. Apple’ın bittiği yönündeki söylentilere aldırmadan kalitesinden ödün vermedi.

Apple’dan uzaklaştırıldıktan sonra kurduğu Pixar Animation Stüdyoları ile yine bir efsane yaratmayı başardı. Apple’a geri döndükten sonra ise, Apple’in bugünkü başarısı sağladı.

İşte Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan başarıya ilişkin 12 tavsiye:

1. Sevdiğiniz işi yapın: Gerçek tutkunuzu bulun. Sevdiğiniz işi yapmak fark yaratır. Mükemmel işin sırrı, sevdiğin şeyi yapmaktır.

2. Farklı olun – Farklı düşünün: ” Korsan olmak, orduya katılmaktan daha iyidir”

3. En iyisini yapın: Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları yaratır. Mükemmeliyet tutkusu olan insanları işe alın.

4. SWOT analizi yapın: Yeni bir işe başladığınızda veya yeni bir iş girişimi yaptığınızda hemen küçük bir kağıda kendinizin ve şirketinizin güçlü ve zayıf yanlarını listeleyin. Ve şirketinizdeki kötü elmaları işten çıkarmakta hiç tereddüt etmeyin.

5. Girişimci olun: Bundan sonraki yeni ve büyük iş için hazırlıklı olun.  Değişik iş fikirleri bulun ve uygulamaya koyun. Zaman zaman ilk adımı atmak çok zor olsa da bunu yapın. Kalbinizin sesini izleyecek cesaretiniz olmalı.

6. Küçük başlayın, büyük düşünün: İlk başta detaylar için endişelenmeyin. Küçük başlayın, daha sonra daha karmaşık alanlara yönelin. Unutmayın; yalnızca yarını değil, geleceği düşünün.

7. Pazar lideri olmak için çabalayın: Yaptığınız her işte en iyi ve en mükemmel teknolojiye sahip olun ve kullanın. Eğer daha iyi bir teknoloji varsa, başkaları kullanmıyorsa bile, iyi olduğunu biliyorsanız siz kullanın. Bir numara olup endüstri standartlarını siz oluşturun.

8. Sonuca odaklanın: İnsanlar sizi performansınızla değerlendirse bile siz sonuca odaklanın. Kalite ölçüsü olun. Bazıları mükemmeliyet beklentisi olmayan ortamlara alışık olmayabilir. Reklam yapın. Ürününüzü bilmezlerse almayacaklardır. Ürünlerinizin dizaynına önem verin. Tabi ki aynı anda kullanım kolaylığı olmalı.

9. Fikir alın: Değişik ortamlardan gelmiş insanlardan fikir alın. Her biri size faydalı bir şey söyleyecektir. Eğer tepe noktada iseniz, insanlar sizden çekindikleri için gerçek fikirlerini söylemeyecektir. Kendinizi gizleyerek veya farklı kaynaklardan fikir alın. Daha çok ürünlerinizi kullanan insanlara odaklanın. İlk dinleyeceğiniz kişi müşteriniz olsun.

10. Yenilikçi olun: Lideri takipçilerini ayıran inovasyondur. Yetki vermeyi bilin. Rutin işlerinizin % 50’sini diğer yöneticilere aktararak, zamanınızın % 50’sini yeni şeylere ayırın. Yolunuzdan çok fazla ayrılmamak için bazı projelere hayır demesini bilin. Çok önemli radikal yeniliklere konsantre olun. Dünyada en güzel şeyleri yapmayı hayal eden insanlarla çalışın. Bir teknoloji şirketinde bile ürün odaklı olmalısınız. Birçok şirkette çok sayıda iyi mühendisler ve akıllı insan olabilir, fakat onları toparlayacak itici bir güç gereklidir.

11. Hatalarınızdan ders alın: Zaman zaman inovasyon yaparken, hata yapabilirsiniz. En iyisi hata yaptığınızı kısa sürede itiraf edip, diğer inovasyonlarınıza yönelmelisiniz.

12. Sürekli olarak öğrenin: Her zaman öğrenilecek bir şey vardır. Şirket içinden ve dışından çapraz fikirler paylaşın. Müşterilerden, rakiplerden ve iş ortaklarınızdan öğrenin. Eğer sevmediğiniz biriyle ortaksanız onu sevmeyi, onu övmeyi, ondan yaralanmayı öğrenin. Düşmanlarınızı açıkça ama dürüstçe eleştirmeyi öğrenin.

DBS

Leave a Reply