Skip to main content
search
10-adimda-berbat-sunum-rehberi

Bilgi veren, eğlenceli, derdini anlatan ve akıcı sunumlara son! En berbat sunumu yapmak için işte bunları yapmalısınız (!)
Birçoğumuz sıkıcı, yersiz veya kafa karıştıran sunumlar izlemiş, belki de bu kategoride değerlendirilecek sunumlar yapmışızdır. İzleyicilerine pek bir şey kazandırmayan sunumlarda çoğu zaman benzer özellikler bulunur.

¨Gelmiş Geçmiş En Kötü Sunumlar¨ listesine üst sıralardan girmek istiyorsanız MindTools’un sıraladığı bu listedekileri uygulamayı deneyebilirsiniz. Ama sunumunuzu bilgi veren, motive eden hatta ilham veren bir konuşmaya dönüştürmek isterseniz bunlardan kesinlikle kaçınmalısınız.

1 Numaralı HATA: Yeterince Hazırlanmayın

Steve Jobs etkileyici bir konuşmacıydı. Konuşmaları son derece doğal, herhangi bir çaba gerektirmeyen monologlar olarak görülürdü. Oysa, her bir sunumun ardında Jobs’ın günlerce hatta haftalarca çalışması gizliydi. Siz siz olun Jobs’ı örnek almayın!

Özenli bir hazırlık sürecine girmeyin. Planlama ve hazırlıkla ne kadar zaman harcamanız gerektiği sunumdan sunuma, konudan konuya, kişiden kişiye değişiklik gösterecektir ancak berbat bir sunum için hazırlıkları son ana bırakmak en akıllıca yaklaşım olacaktır. İyi hazırlanarak berbat bir sunumu iyi bir sunum haline getirebilirsiniz. Sakın ha… Aceleyle hazırlanmak sunum gerginliğinizi de arttıracaktır. Az hazırlandığınızdan konuya hakim olmayacaksınız, konuya hakim olmadığınız gibi, kendinize güveniniz sallantıda olacak. Duruşunuz, konuşmanız, slaytlara aşinalığınız hep berbat bir sunum yapmanıza destek olacaktır.

Yazının tamamını yanda bulunan görsele tıklayarak veya hrpozitif’i buradan ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DBS

Leave a Reply