Uğurlu Kravatımı Takar, İşimi Bağlarım

ugurlu-kravatimi-takar-isimi-baglarimkDatassist'in katkılarıyla 25 Ağustos 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Batıl inançları olan biri misiniz? Hayır. Tabii bir iki uğurlu kıyafeti, önemli toplantılarda kolunuza taktığınız şanslı kol düğmelerini batıl inançtan saymazsanız.

Giydiğiniz zaman kendinizi güçlü hissettiğiniz bir takım elbiseniz var mı? Hani şu her iş görüşmesine veya önemli toplantıya giydiğiniz, sizi ince ve uzun gösteren lacivert dar kesim pantolon ve ceket takım. Onu giydiğinizde adeta Clark Kent’in Superman’e dönüştüğündeki değişimi kendinizde hissediyorsunuz. Güçlü, akıllı, kontrolü sıkı sıkı elinde tutan, her türlü güçlüğe göğüs germeye hazır. Bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan takımı önemli görüşmelerde giymeniz yolunuzu açacak, işi almanızı, yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacaksa neden olmasın?

Datassist İşbirliği ile 3. Peryön Bordro Eğitimi

İnsan Kaynaklarına yönelik çok sayıda eğitim ve seminer düzenleyen Peryön Akademi’nin Datassist Bordro Servisi katkılarıyla üçüncü kez düzenlediği Bordro Eğitimi 19-20 Ağustos tarihlerinde Peryön Merkez’de gerçekleşti. Farklı sektörden bordro ve İK uzmanlarının katıldığı Bordro Eğitiminde; Ücret Hesaplama, Çalışma Süreleri, Gelir Vergisi, AGİ, Tazminat Hesaplamaları, İkale ve Teşvikler gibi konular örneklerle işlendi. Günlük uygulamalara dair sorularla detaylı şekilde bordro hesaplaması yapan katılımcılarımız, eğitim sonunda sertifikalarını aldılar. Tüm katılımcılarımıza ve bu eğitimin gerçekleşmesini sağlayan Peryön Merkez'e teşekkür ederiz.

İş Göremezlik Ödeneği

is-goremezlik-odenegiGeçici iş göremezlik durumu, sigortalı işçinin iş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya analık durumlarında SGK tarafından yetkilendirilen doktor veya il/ilçe sağlık kurulu raporlarında belirtilen hastalık süresince geçici olarak çalışamama halidir. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 38. Maddesinde, çalışılamayan bu süreler için sigortalılara yapılan nakdi para yardımına ise geçici iş göremezlik ödeneği denir.

4/a sigortalılarından hastalık sigortasına tabi olanların, hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere (ilk iki gün ödeme kapsamında değildir) her gün için;

4/a sigortalı kadının analığı halinde ise, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı veya kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler de dâhil olmak üzere her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. 

Bilgisayarlar Defter ve Kalemin Yerini Tutmuyor

bilgisayarlar-defter-ve-kalemin-yerini-tutmuyorkDatassist'in katkılarıyla 12 Ağustos 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Teknolojinin altın çağındayız. Yapılacaklar listemiz, takvimimiz, yazışmalarımız hep bilgisayarımızda, akıllı telefonumuzda veya tabletimizde. Ancak çalışmalar, hiçbirinin kâğıt ve kalemin yerini tutamadığını gösteriyor.

En son ne zaman bilgisayarınız olmadan bir toplantıya girdiniz? Yoksa ben kalem kâğıttan vazgeçmem diyenlerden misiniz? Muhtemelen çevrenizdekiler sizi eski kafalı biri olarak görüyorlar. Bir şey söylemeseler de mis gibi bilgisayar varken, kalem kâğıda ne gerek var diye içlerinden geçiriyorlar.

Çalışmayı Hayal Ettiğiniz İdeal İşi Kendiniz Yaratın

calismayi-hayal-ettiginiz-ideal-isi-kendiniz-yaratinkDatassist'in katkılarıyla 04 Ağustos 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Hangi yaşta olursanız olun ideal işinizi kendi kendinize yaratma gücüne sahipsiniz.

Çalışan orta yaş kadınlara kariyer danışmanlığı hizmeti veren JackieHarder, LinkedinPulse’ta yayınladığı yazısında 30 yıllık iş yaşamında farklı roller üstlenmiş bir kadın yöneticinin karşılaştığı sorunla başlıyor:

Anonim Şirketlerin Kurucu Ortaklarının Sigortalılığı - 2

anonim-sirketlerin-kurucu-ortaklarinin-sigortaliligi-2Şirket ortaklarının sigortalılık statüsü hem Kanunda hem de ikincil mevzuatta oldukça karmaşık bir şekilde belirtilmiştir. Yıllar içinde yapılan önemli değişiklikler, bu değişikliklerde belirtilen süreler ve bilhassa 5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 01.10.2008 tarihi ile 01.03.2011 tarihleri, şirket ortaklarının sigortalılık statülerinde önemli dönüm noktalarını oluşturmaktadır. Bu yazımızda şirket ortaklarının sigortalılık statüsünü biraz daraltarak “Anonim Şirket Kurucu Ortaklarının Sigortalılık Statüsü” üzerinde özellikle duracağız.

01.10.2008 Tarihinde Durum Değişiyor

1479 Sayılı Kanunun mülga 24. Maddesinin (1/g) bendi gereğince, anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmakta iken, 1.10.2008 tarihinden itibaren 5510 Sayılı Kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendinde anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmıştır.

  
  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası