Çok Çalışmaktan Bunalmayanımız Var Mı?

cok-calismaktan-bunalmayanimiz-var-mikDatassist'in katkılarıyla 24 Mart 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çalışan insanlardan en sık duyulan şikayet: Uzun saatler bitmek bilmeyen işler ile mücadele için fazla çalışmak ve ayların yılların birikimiyle bunalmak… Ne yapmalı? Kabul mü etmeli, mücadele mi?

Konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta, Inc yazarı Jeff Haden kısa bir anket yapmaya karar vermiş ve dinleyicilere “kaçınız kendinizi çok çalışıyor ve üstünüzdeki ağır iş yükünden dolayı bunalmış hissediyorsunuz?” sorusunu sormuş. Kendisini can kulağıyla dinleyen toplulukta kalkmayan el kalmamış.

Girişimcilik Yaşta Değil Başta

girisimcilik-yasta-degil-bastakDatassist'in katkılarıyla 17 Mart 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Akıl yaşta değil baştadır atasözünü bugün girişimciliğe uyarlamanın zamanı geldi. “Girişimcilik” yaşta değil başta… Lise çağından üniversite sıralarına 30’lu yaşların başına kadar her yaştan genç girişimcinin çevresini ve dünya genelindeki insanların yaşamını nasıl etkilediğini görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yazdığı blog yazısında Seth Godin kabak çekirdeklerinden bahsediyor. Kabak çekirdekleriyle yapacağınız iki şey var diye başlıyor yazısına. İlk seçenek; kabak çekirdeklerini yiyebilirsiniz, mükemmel bir protein kaynağından besin almış olursunuz. Diğer seçenek, kabak çekirdeklerini toprağa ekersiniz ve size yüzlerce kabak çekirdeği geri getirmesini sabırla izlersiniz. Azimli bir şekilde toprağına kabak çekirdeği eken çiftçi çoğu zaman bir dolu bal kabağı ve binlerce kabak çekirdeği sahibi olur. Diğer yandan, tüm çekirdekleri yemek için saklayan kişi ne uzar ne de kısalır. Para ve yatırım da benzer bir seyir izler, girişimler, fikirleri ve üretimleri de...

İş Sözleşmelerinde İşverenlerin En Sık Yaptığı Hatalar

is-sozlesmelerinde-isverenlerin-en-cok-yaptigi-hatalar

Çalışma hayatımızda iş sözleşmelerinin artık hemen hemen her iş kolunda uygulanmaya başlandığını görmekteyiz. Şirketlerin ve insan kaynakları departmanlarının daha profesyonel bir şekilde normatif uygulamalara yönelmesi son derece olumlu gelişmeler olmasına rağmen, iş sözleşmelerinin de Kanunun emrettiği özellikleri taşımaları da oldukça kritik bir hâle bürünmektedir.

Bu yazımızda, iş sözleşmelerinde yapılan hatalar ve bu hataların Devlet tarafından yapılan kontroller (İş ve Sosyal Güvenlik Denetimleri) ile işveren tarafında yaşanabilecek olumsuzluklara genel hatları ile değineceğiz.

Seyahat etmek sizi daha iyi bir lider yapabilir

seyahat-etmek-sizi-daha-iyi-bir-lider-yapabilirkDatassist'in katkılarıyla 10 Mart 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çok okuyan mı, Yoksa çok gezen mi daha iyi liderdir?

Seyahat etmek insanı başka dünyalara götürür, farklı gözlerle insanlara bakmayı, adını bile duymadığınız yemekler yemeyi, aklınızın ucundan geçmeyecek maceralara atılmayı olağan hale getirir. Liderler kendilerini geliştirmek için seyahat araları vermeliler.

Lisa Evans’ın Fast Company’de yayınlanan yazısı seyahat etmenin liderlere sağladığı yararları konu alıyor. Bruce Poon Tip’in Asya’ya yaptığı yolculuk ona farklı bir seyahat acentesi konsepti için ilham vermiş. Kurduğu seyahat firmasının çalışanları, bugün ücretsiz olarak dünyayı dolaşıyorlar.

İş Görüşmelerinin Can Yakan Sorusu: ‘En Zayıf Noktanız Nedir?’

is-gorusmelerinin-can-yakan-sorusu-en-zayif-noktaniz-nedirkDatassist'in katkılarıyla 03 Mart 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Görüşmenin kırıldığı an, ‘Hiç kimse mükemmel değildir, bizimle geliştirmek istediğiniz bir yönünüzü paylaşır mısınız?’ sorusunu duyduğunuz andır. Üç seçeneğiniz vardır: a. Mükemmeliyetçi bir insanım (zayıf noktam yok). b. Topluluk önünde daha rahat konuşmak isterim. c. Bilmem ki hiç düşünmedim…

Hangi iş görüşmesine girseniz, karşınıza çıkan bu soru hep canınızı sıkmıştır. Verdiğiniz hiçbir cevabın tam olarak doğruluğundan emin olmadığınız iş görüşmelerinde, bu soruya iyi cevap verip vermediğinizi anlamak için iş görüşmesini yürüten kişinin yüz ifadesinden anlamlar çıkarmaya çalışırsınız. Adeta, tüm bir görüşme bu soruya nasıl cevap verdiğinize bağlıdır.

  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası