Asgari Ücret Yıllık Maliyet Karşılaştırması

asgari ucret yillik maliyet karsilastirmasiAsgari ücretin Asgari Geçim İndirimi dâhil net 1.300,99 TL olması ile birlikte 2016 yılı işveren açısından maliyetli bir yıl olacağa benziyor. Yazımızda 2015 ve 2016 yılı Asgari Ücret maliyet karşılaştırması hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Patronunuz Müthiş Olduğunuzu Düşünüyorsa, Daha Da Müthiş Olursunuz

FDatassist'in katkılarıyla 02 Şubat 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Eğer patronunuz müthiş olduğunuzu düşünüyorsa, bu sizi daha da müthiş mi yapar?

Bu soru, yönetim ve liderlik alanında deneyimli profesyoneller, Jack Zenger ve Joseph Folkman’ın karşılarına çok uluslu şirketlerde çalışan üç farklı yönetim seviyesindeki yöneticilerle çalışırken çıkmış. Harvard Business Review’da yayınlanan yazılarında, bu soruyu enine boyuna araştırdıkları çalışma sonuçlarını ve kendi yorumlarını kaleme almışlar. İş ilişkisinde oldukları çok uluslu şirket yöneticileri iki gruba ayrılıyormuş: kendilerine bağlı çalışan kişileri kantitatif bir şekilde değerlendirmeleri istendiğinde, bir kısım yönetici beraber çalıştıkları herkesi ortalamanın üzerinde puanlarla değerlendirirken, bir diğer kısım astlarına hep ortalamanın altında puanlar vermiş. Zenger ve Folkman bu durumun bir önyargının sonucu olduğunu farz etmekle beraber, astların üzerinde nasıl bir etki yarattığını merak etmiş ve bu etkiyi daha derinlemesine araştırmaya karar vermişler.

Datassist Capital Dergisinin Ocak 2016 Sayısına Konuk Oldu

asgari ucrette tesvik gelecek mi

Aylık İş ve Ekonomi Dergisi olan Capital’in bu ayki sayısında 2016 yılı ücret beklentileri araştırması yayınlandı. Derginin İK Stratejisi bölümünde yer alan Ücretin Liderleri konulu içerikte, 11 farklı sektörde yapılan araştırmaya göre belirlenen ve çalışanlarına sektör ortalamasının üzerinde ücret ödeyen firmalardan ve bu firmaların 2016 yılı ücret politikalarından bahsedildi. Buna göre bankacılıkta Türkiye İş Bankası, Odeabank, Vakıfbank ve Garanti, Otomotiv sektöründen Renault, Otokar ve BMC,  hazır giyimde ise LW WaikikiDeFacto ve Inditex sektör ortalaması üzerinde ücret veren firmalar olarak belirlendi. Holdinglerle ilgili yapılan araştırmaya göre de Doğuş, Koç Sabancı, Anadolu ve Yıldız gibi Türkiye’nin önde gelen holdingleri ücretler konusunda da rakiplerine göre daha rekabetçi davrandığı belirtildi. İK uzmanlarına göre holdingler bazında ücretlerin en yüksek olduğu grupların başında Doğuş var. Onu Koç, Sabancı, Anadolu ve Yıldız Holding takip ediyor.

Savaşçıları İşe Almaktan Çekinmeyin

savascilari-ise-almaktan-cekinmeyinDatassist'in katkılarıyla 26 Ocak 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Gümüş kaşık mı, savaşçı mı? Gıcır gıcır giyimi kuşamı, usulüne göre oturması kalkması, kusursuz özgeçmişiyle, ağzını açar açmaz kendinden emin bir ses tonuyla “Ben Bay Mükemmelim” diyen aday herkesi etkiler. Peki ya, her türlü yokluğun ve engelin üstesinden gelip, her şeye rağmen başarıya ulaşabilen Savaşçılar? Onlara şans verir misiniz?

Mükemmel bir özgeçmişin büyüsüne mi kapılmalı, yoksa büyük güçlükler, başarısızlıklarla savaşmasını bilen bir adaya şans mı vermeli? Savaşçıya bir şans verin diyor İK profesyoneli, TED konuşmacısı, Regina Hartley. Talihsizlikler içinden kendini sıyırmayı başarmış olan Hartley, kendisinin bu özelliğinin bugünkü iş ortamında mükemmel bir CV'ye sahip olmaktan çok daha önemli olduğunun altını çiziyor. İş ortamı; rekabet, çok çalışmak, dayanmak ve her kaybedişin ardından umudunu kaybetmeden daha sıkı çalışmayı gerektiren bir ortam. Hartley, 'Kaybedip pes etmeyen, yenilgilerden hep daha güçlü kalkan ve çabalayan aday, Bay Mükemmelden daha iyidir.' diyor.

 

İşvereni Yakan Sorular 5

Bu dönem beşinci kez düzenlenen İşvereni Yakan Sorular Etkinliği, Datassist Bordro Servisi, Egemenoğlu Hukuk Bürosu ve BÜYEM ortaklığı ile 21 Ocak 2016 Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Natuk Birkan Binasında gerçekleşti. Farklı sektörlerden profesyonellerin katılım gösterdiği etkinlik Datassist Genel Müdürü Ayşe Nazmiye Uça’nın açılış konuşmasıyla başladı.

Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adil Sarıbay’ın Mobbing’in Tanımı sunumu ile devam eden etkinliğimizde Mobbing’in anlamı ve tarihçesi detaylı şekilde ele alındı.

İkinci bölümde Mobbing’in Hukuki Boyutu konusu ile devam eden etkinliğin bu bölümdeki konuşmacısı Egemenoğlu Hukuk Bürosu Kıdemli Avukatı Bahar Sür’dü. Gerçek davalardan örneklerle incelenen Mobbing sunumu sonrası kısa bir ara verilen etkinlikte katılımcılar birbirleriyle sohbet etme fırsatı buldular.

  
  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası