Hangi Üniversiteye Gidersem, Ne Kadar Para Kazanırım?

degisim-yelpazesi/hangi-universiteye-gidersem-ne-kadar-para-kazanirimkDatassist'in katkılarıyla 24 Mayıs 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Önce üniversite sınavından hangi puan alırım, hangi üniversiteye girebilirim derdi… Sonra da, bu üniversite diploması bana hangi kapıyı açar, hangi işe girebilir, ne kadar maaş alabilirim hesapları… Batı ülkelerinde üniversite bir bireyin kendine yaptığı en büyük yatırım… Peki ya, bu yatırımın geri dönüşü?

Financial Times gazetesinde istihdam alanında yazılarıyla ünlü köşe yazarı Sarah O’Connor’ın 19 Nisan’da yayınlanan yazısında üniversite eğitimi ve bu eğitim sonrasında girilen işler ve kazanılan maaşlar konusuna değinir. Üniversite, bir gencin kendine yaptığı en büyük yatırımlardan biridir. Oysa bu yatırım çoğu gencin en bilinçsiz şekilde yaptığı yatırımdır. Öncelikle pür yatırım olarak bakabilmeleri için yeterli veri yoktur.  Üniversite adaylarının nerede okuyacaklarına dair sağlıklı kararlar verebilmeleri için hangi üniversitelerin mezunlarının nerelerde hangi maaşlarla çalıştığına dair veriye ihtiyaçları vardır. Bu veri, dünyanın en ileri ekonomilerinde bile bulunmamaktadır.

İşbaşı Eğitim Teşviki

isbasi-egitim-tesviki“İşe Almak Sizden Sigortası Bizden”

Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) bu yeni sloganı Kurum tarafından bizzat ilgili işyerlerinde ücretsiz olarak düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılanları istihdam edecek işverenlere sağlanacak prim teşvikini ifade etmektedir.
İşveren hiçbir maliyete katlanmaksızın İŞKUR'dan kendi işyerinde 320 fiili işgününe kadar sürebilecek işbaşı eğitimi talep edebilecek ve eğitime katılanları istihdam edenlerin sigorta primi işveren payı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır.

Hayatınızın İşini Bulmak için 7 Ders

degisim-yelpazesi/hayatinizin-isini-bulmak-icin-7-derskDatassist'in katkılarıyla 17 Mayıs 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Hayatınızın işinin bir gün ansızın karşınıza çıkacağını beklemeyin, o işi bulmak için savaşın. İşini tutkuyla yapan insanlardan dersler almaya bakın.

Hayatınızın işini bulmak, ya karakterinizle doğru kariyeri birleştiren testleri yaparken ya da yeni işinizden ayrıldıktan sonra bir sonraki adımla ilgili pek de fikir beyan edemezken bir dostunuzla veya hiç tanımadığınız biriyle samimi bir sohbet sırasında gündeme gelmiştir. Beyaz atlı prensin çıkagelmesi, piyango kazanmak veya ıssız bir adaya düştüğünüzde yanınıza alacağınız 3 şey gibi klişeleşmiş bir kavram haline gelmiştir hayatınızın işini bulmak. Bulmak için aramak lazımdır. Bu düşlerinizi süsleyen iş damdan düşer gibi paldır küldür önünüze çıkmayacaktır. Aktif bir şekilde harekete geçmeniz ve yılmadan aramanız gereklidir.

Kurum İçi Girişimcilere Dönüşmeye Hazır mısınız?

degisim-yelpazesi/kurum-ici-girisimcilere-donuşmeye-hazir-misinizkDatassist'in katkılarıyla 10 Mayıs 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Businessnewsdaily.com’un 2016 yükselen iş trendleri, başarılı küçük ölçekli firmaların sektörlerinde altın standardı oluşturan devlerle, gerek şirket alımı, gerekse proje bazlı ortak çalışmalar dahilinde yakın ilişkilerde bulunacağını işaret etmekte. Bu yakın kolaborasyonların sonucu da kurumsal kültürlerin kaynaşması; inovasyon ve girişim ruhunun küçükten büyüğe bulaşması ve iş yapış biçiminin daha dinamik bir yapıya bürünmesi.

İnovasyon sayesinde kurumsal dogmaların kırılması, risk alınan, çalışanların projelerini sahiplendiği, irili ufaklı bireysel girişimlerin oluşumu. Bu küresel trend bugün kendi bünyesinde Girişim merkezini kuran Google gibi teknoloji devlerinde kurum içi girişimciliğin emin adımlarla büyümesine hız kazandırırken, Türkiye’de de çeşitli etkinliklerle kurum içi girişimciliğin öğretilmesine ve yaygınlaştırılmasına zemin hazırlıyor.

Geriye Dönük Aylık Prim Hizmet Belgesi Düzenleme

geriye-donuk-aylik-prim-himet-belgesi-duzenlemeSosyal Güvenlik alanında en çok yanılgıya düşülen hususlardan bir tanesi de geriye dönük aylık prim hizmet belgesi düzenlenmesi hususudur. Özellikle iş sözleşmesi veyahut toplu iş sözleşmesi ile hak kazanımı durumunda aylık prim hizmet belgelerinin düzenlenmesine yönelik çelişkileri Sosyal Güvenlik Kurumu yapmış olduğu duyuru ile ortadan kaldırmayı amaçlamıştır.

Yüksek Hakem Kurulu Kararları İle Yapılacak SGK İş ve İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruda;

Yüksek Hakem Kurulunca bağıtlanan toplu iş sözleşmelerine istinaden geriye yönelik olarak aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ile sigorta primlerinin ödenmesine ilişkin işlemlerde, sözleşmenin imza tarihinin mi yoksa kararın taraflara tebliğ tarihinin mi esas alınması gerektiği hususunda ünitelerimizde oluşan tereddütler incelenmiştir.

Yeni İşiniz Kendinize Yeni Yatırımınız

degisim-yelpazesi/yeni-isiniz-kendinize-yeni-yatiriminizkDatassist'in katkılarıyla 03 Mayıs 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çalışan, işgücünü işine yatırır, yatırımcı ise parasını. Çalışanın emeği, zamanı, yetenekleri vardır, yatırımcının kaynakları. Her ikisinin de amacı, büyüme, gelişim, kazançtır. Gelin yatırımcının kurallarını çalışan olarak uygulayalım.

Karşınıza çıkan yeni iş fırsatını değerlendirirken, maaşı, yan hakları ve mesai saatlerini dikkate alır, kabul edip etmeyeceğinize karar verirsiniz, öyle değil mi?  Evet çoğumuz bu yolu izleriz ancak asıl değerlendirme bu noktadan sonra başlar. Teklifi kabul veya ret etmeyi etraflıca düşünmek için aynı kendi paranızı yeni bir işe yatırıyormuş gibi ele almalı, farklı yönleriyle bu işin emeğinize ve zamanınıza değip değmeyeceğini akılcı bir yaklaşımla tartmalısınız.

  
  • Referanslar 111
  • Referanslar 222
  • Referanslar 333
  • Referanslar 444

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası