İş Görüşmelerinin Can Yakan Sorusu: ‘En Zayıf Noktanız Nedir?’

is-gorusmelerinin-can-yakan-sorusu-en-zayif-noktaniz-nedirkDatassist'in katkılarıyla 03 Mart 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Görüşmenin kırıldığı an, ‘Hiç kimse mükemmel değildir, bizimle geliştirmek istediğiniz bir yönünüzü paylaşır mısınız?’ sorusunu duyduğunuz andır. Üç seçeneğiniz vardır: a. Mükemmeliyetçi bir insanım (zayıf noktam yok). b. Topluluk önünde daha rahat konuşmak isterim. c. Bilmem ki hiç düşünmedim…

Hangi iş görüşmesine girseniz, karşınıza çıkan bu soru hep canınızı sıkmıştır. Verdiğiniz hiçbir cevabın tam olarak doğruluğundan emin olmadığınız iş görüşmelerinde, bu soruya iyi cevap verip vermediğinizi anlamak için iş görüşmesini yürüten kişinin yüz ifadesinden anlamlar çıkarmaya çalışırsınız. Adeta, tüm bir görüşme bu soruya nasıl cevap verdiğinize bağlıdır.

Yanlış çalışanı mı işe almışsınız, hemen çıkarın

yanlis-calisani-mi-ise-almissiniz-hemen-cikarinkDatassist'in katkılarıyla 24 Şubat 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Twitter nasıl çalıştığımızı, işe aldığımızı ve işten attığımızı kökünden değiştirmiş gibi duruyor ancak yakından baktığımızda aslında değişen pek de bir şey yok! Sadece kaçınılmaz sonu – bu durumda işten atılmayı – hızlandırıyor-

Yanlış bir işe alımı biran önce işten çıkarmak daha iyidir diye yazmış Financial Times köşe yazarı Lucy Kellaway. Her çalışanınızdan aynı derecede memnun olmadığınız kesindir. Bazı işe alımlarda adayı çok beğenirsiniz, üstün bir performans göstereceğine neredeyse eminsinizdir ancak işe aldığınızda evdeki hesap çarşıya uymaz. O parlak gelecek vaat eden çalışanın vasat iş çıkaran bir eleman olduğuna kanaat getirirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliğinde İşverenlerin İdari ve Cezai Sorumlulukları

is-sagligi-ve-güvenliginde-isverenlerin-idari-ve-cezai-sorumluluklariBilindiği üzere ülkemizde çalışma hayatını düzenleyen Kanunların başında 4857 sayılı İş Kanunu gelmektedir. Anılan Kanun hükümleri arasında beşinci bölüm “iş sağlığı ve güvenliği” açısından mülga hükümler içerse de, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemek amacıyla 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarihli Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan Kanun hükümleri yanı sıra ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevli iş güvenliği uzmanlarının nitelikleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri, görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarını düzenlemek amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği yürürlüğe konulmuştur.

Geleceğin liderlerini 100 metre öteden tanıyalım

gelecegin-liderlerini-100-metre-oteden-taniyalimkDatassist'in katkılarıyla 17 Şubat 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Günümüzün liderleri birbirinden oldukça farklı özelliklere sahipler. Ancak problemlere yaklaşımları, işleri delege etme şekilleri, işinin ehli kişilere duydukları saygı, çalışanlarını destekleme güdüleri önemli benzerlikler göstermekte.

Geleceğin liderlerini 100 metre öteden tanımak için artık insan sarrafı olmanıza gerek yok: Fast Company yazarı Gwen Moran’ın yazdığı profilleri, Tom Rath StrengthsFinder 2.0 adındaki kitabında detaylı bir şekilde ele almış ve yarının liderlerini bu profiller sayesinde uzaktan tanımanız mümkün. Hatta, bu özelliklerin çevrenizdekilerde olup olmadığını gözlemlemek için birkaç ay yeter de artar bile!

 

29. Dönem İK ve Bordro Uygulamaları Eğitimi

11Türkiye'nin ilk bordro eğitimini düzenleyen Datassist Bordro Servisi'nin 29. Dönem İK ve Bordro Uygulamaları Eğitimi 6 Şubat Cuma günü Genel Müdürümüz Ayşe Nazmiye Uça'nın açılış konuşmasıyla başladı. Birinci gününde Egemenoğlu Hukuk Bürosu Avukatı Pınar Şahin’in anlatımıyla “Genel İş Hukuku ve Ücretin Hukuki ve Teknik Boyutu" dersinin işlendiği eğitimimiz, ikinci gününde Prof. Dr. Nurşen Caniklioğlu'nun “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” konusu ile devam etti. Üçüncü ve dördüncü gününde İK Müdürümüz Serkan Açan’ın detaylı anlatımı eşliğinde, katılımcıların tahtada bordro hesaplamaları yaptığı eğitimimizde, Genel Müdürümüz Ayşe Nazmiye Uça Muhasebe Kayıtları konusu hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 15 Şubat Pazar günü İstihdam Teşviklerinin Bordro Uygulamaları dersinin işlendiği eğitimimiz, geleneksel olarak ufak bir kutlama ve sertifika töreni ile sona erdi. Tüm katılımcılarımıza ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Üniversite ve İş Dünyası Arasında Nasıl Köprü Kurulur?

universite-ve-is-dunyasi-arasinda-nasil-kopru-kurulurkDatassist'in katkılarıyla 10 Şubat 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Geçmişten günümüze eğitim sisteminin açıkları birçoğumuzu iş dünyasına hazırlamak konusunda çok yetersiz kalıyor. Üniversite gençleri iş dünyasına hazırlamalı mı? Yoksa işe girdiklerinde öğrenecekleri konularla ilgili temel mi oluşturmalı?

Washington Post konuk yazarı Jeffrey J. Sellingo’nun 2 Şubat’ta yazdığı makalesinin başlığı: Üniversite eğitiminin amacı nedir? Eğitim mi, İş mi? Sellingo, the Chronicle of Higher Education dergisinin editörü ve yüksek öğrenim üzerine birden fazla kitabın yazarı. Sellingo’nun yazısına göre, özel üniversitelerin pahalılığı ve on binlerce mezunun işsiz kalması veya üniversite diploması gerektirmeyen işlerde çalışma zorunluluğu sonucunda, önemli bir yenilgiyle karşı karşıya: okullar gençleri işe hazırlayamıyor.

  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası