Yeni İşiniz Kendinize Yeni Yatırımınız

degisim-yelpazesi/yeni-isiniz-kendinize-yeni-yatiriminizkDatassist'in katkılarıyla 03 Mayıs 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çalışan, işgücünü işine yatırır, yatırımcı ise parasını. Çalışanın emeği, zamanı, yetenekleri vardır, yatırımcının kaynakları. Her ikisinin de amacı, büyüme, gelişim, kazançtır. Gelin yatırımcının kurallarını çalışan olarak uygulayalım.

Karşınıza çıkan yeni iş fırsatını değerlendirirken, maaşı, yan hakları ve mesai saatlerini dikkate alır, kabul edip etmeyeceğinize karar verirsiniz, öyle değil mi?  Evet çoğumuz bu yolu izleriz ancak asıl değerlendirme bu noktadan sonra başlar. Teklifi kabul veya ret etmeyi etraflıca düşünmek için aynı kendi paranızı yeni bir işe yatırıyormuş gibi ele almalı, farklı yönleriyle bu işin emeğinize ve zamanınıza değip değmeyeceğini akılcı bir yaklaşımla tartmalısınız.

İş İlanlarında Ayrımcılık Yasaklanıyor Mu?

is-ilanlarinda-ayrimcilik-kalkiyor-muYeni yürürlüğe giren bir yasa nedeniyle bundan böyle iş ilanlarında adaylarda aranan özelliklerde ayrımcılık çağrıştıracak ifadelere yer verilemeyebilecek, örneğin mezun olunan üniversitenin adının, yaş ve evlilik durumunun belirtilmesi ayrımcılık olarak nitelendirilebilecek ve bu tür eylemlere yeni kurulan bağımsız Kurum tarafından 15.000, TL ye kadar para cezası uygulanabilecek.

Mevzuatımızı, insan hakları ve eşitlik ilkelerini geliştirmek ve gözetmekle yetkili bağımsız bir kurum oluşturulmasını öngören “Paris Prensipleri” ile uyumlu hale getirmek amacıyla hazırlanan 6701 Sayılı TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE EŞİTLİK KURUMU KANUNU 20 Nisan 2016 tarihli ve 29690 Sayılı resmi gazetede yayımlandı.

Yasa birçok alanda düzenlemeler içermekle birlikte biz bu yazımızda, şirketler ve insan kaynakları yöneticilerince yakından izlenmesi gereken işe alımlar konusunda getirebileceği muhtemel değişiklikler üzerinde duracağız.

Markanız İsmiyle Yaşasın

degisim-yelpazesi/markaniz-ismiyle-yasasinkDatassist'in katkılarıyla 26 Nisan 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Bebeğinize isim vermek ne zordur… İster canınız kanınızdan olan bebeğiniz olsun, ister işletmenizin adı veya girişiminizin meyvesi olsun isme karar vermek kolay iş değildir...

Kişi ismiyle yaşar, çocuğunuza isim vermek önemlidir denir. Aynı mantık  firmanızın ve markanızın ismi için de geçerlidir.

Bugün hayatımızın her anına dâhil olan, ürün veya hizmetleri olmasaydı ne yapardık dedirten dünyanın en başarılı markalarının isimlerinin nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Her bir ismin ardında farklı bir hikâye vardır. Bazılarını duymuş olabilirsiniz, diğerlerinin hikâyeleri ise size kendi markanızın ismine karar vermenizde yardımcı olabilir.

 

33. Dönem Temel Bordro Uygulamaları Eğitimi

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ortaklığı ile bu dönem 33. kez gerçekleşen Datassist Temel Bordro Uygulamaları Eğitimimiz 8 Nisan Cuma günü Genel İş Hukuku ve Ücret ve Tazminatların Hukuki Boyutu konusu ile başladı. Egemenoğlu Hukuk Bürosu Kıdemli Avukatı Bahar Sür'ün anlatımı sonrası Datassist Mevzuat Kulübü Üyesi Bordro Uzmanı Gözde Ulay'ın anlatımıyla bordro hesaplamalarına başlayan katılımcılar, eğitimin ikinci günü Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Uğur Tandoğan'ın Ücretin İK'daki Yeri sunumu sonrası tahtada bordro hesaplamaları yapmaya devam ettiler.

Sizin Çalışma Stiliniz Nedir?

degisim-yelpazesi/sizin-calisma-stiliniz-nedirkDatassist'in katkılarıyla 19 Nisan 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Hayalperest misiniz, yoksa aksiyon insanı mı? Hep kumanda etmeyi mi ya da çevrenizdekileri desteklemeyi mi tercih ediyorsunuz? Sizin iş yapma stiliniz nedir?

Optik illüzyon veya göz yanılsaması diye bilinen resimleri bilirsiniz. Her resme bakan kendi algısı doğrultusunda farklı şeyler görür. Aynı resim içinde gizlenen yaşlı ve genç kadın resmi meşhurdur. Kimi genci, kimi yaşlıyı görür ve bakış açısını değiştirip diğerini görmekte zorlanır. Aslında iki resim iç içedir, insanlar içinde oldukları psikolojilerine, hangi yaşta olduklarına göre, farklı bir resim görürler. Optik illüzyonlar insan algısının ne kadar göreceli olabileceğinin en iyi örneğidir. Aynı olayı iki insan çok farklı görebilir. Aynı senaryonun iki insan üzerinde yarattığı izlenim çoğu zaman oldukça farklıdır, hele ki o iki insan etkileşim halinde değilse, bambaşka deneyimler ve düşünceler ortaya çıkar. İnsanların bu farklı düşünceleri kişilik özellikleriyle ve kişilik özelliklerinden yola çıkarak edindikleri çalışma stilleriyle yakından ilgilidir.

Her Çalışanın İhtiyacı “Güvenilmek”

degisim-yelpazesi/her-calisanin-ihtiyaci-guvenilmekkDatassist'in katkılarıyla 12 Nisan 2016 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çalışanı mutlu etmenin formülü basit: Yetki, Empati, Katılım ve Kendinden Büyük Bir Amaca Hizmet Etmek. Tüm bunları karşılamanın yolu ise, güvene dayalı çalışma ilişkileri.

Kumanda ve kontrol devri kapandı. Artık yeni para birimimiz güven. Belirsiz, sürekli inip çıkan, komplike bir dünyada, çalışanlarımıza her zamankinden daha fazla güvenebilmeliyiz. Müşteriler ve çalışanlar, kurumlarını transparan, hızla değişime ve ihtiyaçlara cevap verebilen, ve çalışanlarına birer birey olduklarını hissettiren yapılar olarak görmek istiyor.

  
  • Referanslar 111
  • Referanslar 222
  • Referanslar 333
  • Referanslar 444

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası