İş Verimliliği için Silikon Vadisi Çözümleri

is-verimliligi-icin-silikon-vadisi-cozumlerikDatassist'in katkılarıyla 26 Mayıs 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Silikon Vadisi’nin başarı sırlarını çözmeye ve kendi şirketinizde uygulamaya hazır mısınız? Yönetim biçiminizi yalın, etkili ve saydam hale getirecek yönetim sistemlerinden çıkarılacak dersler ve şirketinize kazandırılacak değerlerin olduğundan emin olabilirsiniz.

Google, Linkedin ve Zynga gibi şirketlerin ortak yönleri neler? Evet, hepsi Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren dev teknoloji firmaları. Ayrıca, yönetim şekillerini belirleyen, hedeflerini görünür ve iletişimlerini etkili kılan OKR (Objectives and Key Results – Hedefler ve Anahtar Sonuçlar) sistemlerinin en yaygın kullanıcıları.

#İKZ2015: İnsanca

PERYÖN Güney Marmara tarafından Bursa'da organize edilen ve Datassist Genel Müdürü Ayşe Nazmiye Uça'nın da  “Outsourcing ile Katma Değer Yaratmak” başlıklı sunumuyla konuşmacı olarak katıldığı 13. İnsan Kaynakları Zirvesi : İnsanca, 21-22 Mayıs 2015 tarihlerinde Merinos AKKM’de gerçekleşti.  İki gün boyunca standımızda İK profesyonellerini ve İK alanında kariyer yapmayı düşünen Uludağ Üniversitesi öğrencilerini ağırladığımız etkinlikte Datassist Bordro Servisi olarak bulunmaktan gurur duyduk.  Peryön Güney Marmara’ya bu özel etkinlikte bize de yer verdikleri için teşekkür ederiz.

İşbaşı Eğitimi Teşvikinin Ayrıntıları Nelerdir?

isbasi-egitimi-tesviki23.04.2015 tarih 29335 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile işbaşı eğitim düzenleyen işverenlere yönelik çok önemli teşvikler getirilmiş oldu.

6645 sayılı Kanun ile, 4447 sayılı Kanuna Geçici 15.madde eklenmiştir. Madde metni aşağıdaki gibidir:

MADDE 28 – 4447 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 15 – 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan Türkiye İş Kurumu tarafından 31/12/2016 tarihine kadar başlatılan işbaşı eğitim programlarını tamamlayanların;
a) Programın bitimini müteakip en geç üç ay içinde programı tamamladıkları meslek alanında özel sektör işverenleri tarafından 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında işe alınması ve
b) İşe alındıkları yıldan bir önceki takvim yılında işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olması kaydıyla, işe alındıkları işyerinin imalat sanayi sektöründe faaliyet göstermesi hâlinde 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay süre ile 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi uygulandıktan sonra kalan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait oranına göre ve aynı Kanunun 82 nci maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan tutar fondan karşılanır. 30/06/2015 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programlarının katılımcıları için bu fıkradaki süreler 6 ay artırımlı uygulanır.

Uzaktan Çalışanları Nasıl Etkili Yönetebilirsiniz?

uzaktan-calisanlari-nasil-etkili-yonetebilirsinizkDatassist'in katkılarıyla 19 Mayıs 2015 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Ofiste çalışmak kimin için daha zor? Esnek saatleri olan ev ofis çalışanı için mi? Yoksa uzaktan çalışan personelin yöneticisi için mi? Etkili çözümler üretilmedikçe, her ikisi için de…

Kendinizi ofis dışında çalışan bir profesyonelin yerine koyun: Bir sabah uyanmışsınız ve mesainize salonunuzdaki en rahat koltukta eşofmanlarınızla, kucağınızda dizüstü bilgisayarınızla başlamışsınız. Elinizde kahveniz yapılacaklar listenize hızla göz atıyorsunuz, gün içindeki önceliklerinizi belirliyorsunuz. Diğer yandan televizyonunuzu açıp önce haberleri dinliyor, daha sonra internetten en sevdiğiniz dizinin kaçırdığınız bölümünü açıyorsunuz. Kabarık iş listenizi en önemli işlerin altını çizerek sadeleştiriyorsunuz. İşte budur 8 saatlik iş, şimdiden 5 saate indi..

30. Dönem İK ve Bordro Uygulamaları Eğitimi

30. Dönem İK ve Bordro Uygulamaları Eğitimimiz bu dönem Boğaziçi Üniversitesi BÜYEM ortaklığı ile 8-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. Genel Müdürümüz Ayşe Nazmiye Uça’nın açılış konuşmasından sonra Egemenoğlu Hukuk Bürosu Kıdemli Avukatı Pınar Şahin’in Ücret ve Tazminatların Hukuki ve Teknik Boyutu konularını işlediği eğitimimiz, daha sonra İK ve Eğitim Müdürümüz Serkan Açan’ın Temel Bordro Hesaplamaları konusu ile devam etti.

İşvereni Yakan Sorular:3 Bursa

Bu dönem üçüncü kez düzenlenen İşvereni Yakan Sorular Etkinliği, Datassist Bordro Servisi ve Egemenoğlu Hukuk Bürosu ortaklığı ile 13 Mayıs 2015 Çarşamba günü Bursa BTSO’da gerçekleşti. Farklı sektörlerden profesyonellerin yoğun ilgisi ile 200’den fazla kişinin katıldığı etkinliğimiz, Soma faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası